Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Embargo Rosji dominującym tematem obrad Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa

  • Autor: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Data: 27-01-2015, 15:31
Embargo Rosji dominującym tematem obrad Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa
Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Fot. PTWP

Na wniosek ministra Marka Sawickiego na unijnej Radzie Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa odbyła się dyskusja na temat zasad zniesienia rosyjskiego embarga na produkty rolno-spożywcze. Polska delegacja ostro zaprotestowała przeciwko bilateralnym negocjacjom kilku państw członkowskich w tej sprawie - informuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Do tej pory solidaryzm europejski wobec rosyjskiego embarga był faktem. Niestety w ostatnim czasie dochodzą nas informacje, że coś się zmieniło. Dlatego chcę zapytać Komisję Europejską czy dała zielone światło na rozmowy dwustronne? Czy mamy teraz ustawiać się w kolejce do prezydenta Putina i kupować bilety do Moskwy? Uprzedzam tylko, że takie podejście doprowadzi do katastrofy - powiedział Marek Sawicki.

Podczas obrad żaden z przedstawicieli Komisji Europejskiej nie potwierdził, że jest zgoda na dwustronne porozumienia znoszące embargo do Rosji. Komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan zapowiedział podczas rozmowy z ministrem Markiem Sawickim, że Komisja Europejska będzie kontynuowała dotychczasową jednolitą politykę wobec Rosji.

W Brukseli podniesiono również kwestię trudnej sytuacji na rynku owoców i warzyw, mleka oraz wieprzowiny. Podczas dwustronnego spotkania ministra Marka Sawickiego z komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem Polsce udało się wywalczyć środki na wsparcie w ramach obecnych nadzwyczajnych środków wsparcia na rynku owoców i warzyw. Z pomocy będą mogli skorzystać również ci producenci, którzy już wcześniej skorzystali z pomocy de minimis.

Polska zwróciła się również z wnioskiem o rozłożenie na raty kar za przekroczenie unijnych limitów produkcji mleka co spotkało się z poparciem wielu państw członkowskich, które mają podobne problemy w ostatnim roku kwotowym na tym rynku. Temat ten będzie dalszym przedmiotem konsultacji z Komisją Europejską.

Podczas posiedzenia na Radzie Ministrów Polska po raz kolejny podniosła kwestię interwencji na rynku wieprzowiny. Zwróciliśmy się z wnioskiem podobnie jak wiele pozostałych państw członkowskich o podjęcie działań na tym rynku poprzez wprowadzenie dopłat do prywatnego przechowalnictwa oraz dopłat do eksportu.

Polska z ogromnym rozczarowaniem przyjęła stanowisko Komisji Europejskiej, która twierdzi, że sytuacja nie jest jeszcze na tyle zła, aby podejmować jakiekolwiek dodatkowe działania. Żadne z państw członkowskich nie podzieliło optymizmu komisarza Phila Hogana co do oceny skali kryzysu.

Nie mniej jednak obie strony wyraziły chęć dalszego dialogu. Minister Marek Sawicki umówił się z komisarzem Hoganem na dodatkową rozmowę podczas, której zostaną omówione kwestie nieefektywnych mechanizmów pomocowych na rynku owoców i warzyw oraz lepszego wykorzystania mechanizmów tzw. siatki bezpieczeństwa na rynku mleka i mięsa wieprzowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH