Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Fundacja Mare: słaba kondycja stad dorsza. Limity połowowe nic nie zmienią

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 11-10-2016, 11:39
Fundacja Mare: słaba kondycja stad dorsza. Limity połowowe nic nie zmienią
Fot. Shutterstock

Limity połowowe na 2017 rok nie gwarantują odbudowy bałtyckich stad dorsza – ostrzega Fundacja Mare

10 października w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej, podczas którego dyskutowano o limitach połowowych na rok 2017 dla eksploatowanych komercyjnie bałtyckich stad ryb.

Dla wielu stad, w tym śledzia ze stada zachodniego, centralnego, Zatoki i Morza Botnickiego, gładzicy i łososia z Zatoki Fińskiej ministrowie podjęli decyzję zgodne z doradztwem naukowym. W przypadku łososia w centralnej części Bałtyku oraz szprota ministrowie, w oparciu o zasadę przezorności, zwiększyli kwoty połowowe o wartości mniejsze, niż te proponowane przez ICES. W przypadku dorsza bałtyckiego oraz śledzia z Zatoki Ryskiej ministrowie zdecydowali się na zdecydowanie mniejsze redukcje, niż te, które proponuje ICES w celu odbudowy tych stad.

 –  Decyzje dotyczące bałtyckich stad dorsza rozczarowują – komentuje Piotr Prędki z Fundacji Mare. – Dane ICES wskazują jednoznacznie na słabą kondycję obu stad dorsza. W celu ich odbudowy naukowcy zalecają znaczącą redukcję połowów. Oczekiwaliśmy, że ministrowie, mając w ręku instrument wsparcia, jakim jest Europejski Fundusz Morski i Rybacki, podejmą stanowcze działania, które pozwolą na odbudowę stad i osiągnięcie celów Wspólnej Polityki Rybołówstwa Unii Europejskiej oraz uzgodnionego w lipcu tego roku przez Parlament Europejski i Radę wieloletniego planu zarządzania dla bałtyckich stad dorsza, szprota i śledzia – dodaje.

Pomimo nacisków polskiej delegacji rządowej o przestrzeganie doradztwa naukowego Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej uzgodniła limity połowowe mogące według Fundacji Mare skutkować pogorszeniem stanu stad.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH