Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020 wyniesie 6,5 mld euro

  • Autor: PAP
  • Data: 16-04-2014, 20:36

PE zatwierdził w środę Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020 - o budżecie ok. 6,5 mld euro. Priorytetem ma być wspieranie rybaków prowadzących działalność na małą skalę, młodych rybaków i rodzin rybackich. Jeszcze nie wiadomo, ile z tej puli dostanie Polska.

Z przyjęcia funduszu - z którego finansowane będą projekty wdrażające zreformowaną politykę rybołówstwa oraz m.in. wsparcie dla rybaków i hodowców zajmujących się akwakulturą - ucieszyła się Komisja Europejska. Jak podkreśliła, fundusz zapewni także wsparcie społeczności obszarów przybrzeżnych w dostosowaniu się do zmienionych przepisów.

"Dzięki zreformowanej polityce (...) rybołówstwo europejskie raz na zawsze zyskuje zrównoważony charakter. Osiągnięcie tego celu oznaczać będzie dla rybaków i całego sektora radykalne zmiany, które wymagają naszego wsparcia finansowego" - oświadczyła po głosowaniu komisarz UE ds. rybołówstwa Maria Damanaki. "Będziemy współfinansować konkretne projekty w państwach członkowskich, aby pomóc rybakom i społecznościom nadmorskim w rozwijaniu zrównoważonego przemysłu spożywczego w oparciu o produkty pochodzenia morskiego" - dodała.

Jak zastrzega KE, środki unijne nie będą wydatkowane na budowę nowych statków rybackich ani na finansowanie innych inicjatyw, które "przyczyniałyby się do zwiększenia zdolności połowowych". "Priorytetem jest raczej wspieranie rybaków prowadzących działalność na małą skalę (...), a także młodych rybaków i rodzin rybackich" - wskazała Komisja.

Z funduszu będzie też udzielane finansowe wsparcie dla hodowców, dzięki czemu będą mogli oni zwiększyć konkurencyjność i dotrzeć na nowe rynki. "Wzmocnione zostaną również programy kontroli rybołówstwa w celu zapewnienia poszanowania i przestrzegania przez wszystkich przepisów w zakresie zrównoważonego i odpowiedzialnego rybołówstwa" - zapowiada KE.

W ramach reformy wspólnej polityki rybołówstwa zastosowano środki przeciwdziałające przełowieniu i stosowaniu praktyki wyrzucania niepożądanych złowionych ryb z powrotem do morza.

Jak zaznaczył europoseł Jarosław Wałęsa (PO), jeszcze nie wiadomo, ile środków z funduszu rybnego przypadnie Polsce. "Tego jeszcze nie wiadomo, bo Komisja Europejska zmieniła sposób alokacji środków na poszczególne państwa. W teorii całkowita kwota przyznanych środków będzie zależeć od wielkości sektora rybołówstwa w danym kraju. Te decyzje będą zapadać w maju" - powiedział cytowany w informacji Europejskiej Partii Ludowej.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH