Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Gigantyczna kara dla Marine Harvest w związku z nieprawidłowościami przy przejęciu Morpolu!

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 24-07-2014, 10:04
Gigantyczna kara dla Marine Harvest w związku z nieprawidłowościami przy przejęciu Morpolu!
fot. Morpol

Komisja Europejska poinformowała w komunikacie, że zdecydowała się na nałożenie kary w wysokości 20 milionów euro na Marine Harvest w związku z niezgodnym z przepisami unijnymi przejęciem polskiego Morpolu. Norweski gigant łososiowy nie zgadza się z tą decyzją i rozważa kroki prawne, jakie może podjąć, w celu uniknięcia kary. Najprawdopodobniej sprawa będzie musiała się rozstrzygnąć przed unijnymi sądami.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej, duże przejęcia na rynku są badane i opiniowane przez wspólnotowy organ, aby zapobiec sytuacjom, w których jedna spółka zdobyłaby pozycję monopolisty, zagrażając wolnej konkurencji. Komisja Europejska na tego typu duże transakcje musi wydać zgodę.

Zdaniem Komisji, Marine Harvest przejmując 18 grudnia 2012 r. 48,5 proc. udziałów w Morpolu de facto przejęło samodzielną kontrolę nad ustecką spółką. Jak wykazało dochodzenie przeprowadzone przez KE, transakcja ta dała Marine Harvest większość na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, ze względu na duży poziom rozproszenia pozostałych akcji, jak również słabą frekwencję akcjonariuszy na walnych zgromadzeniach w miesiącach poprzedzających transakcję.

Wspomniana transakcja przejęcia 48,5 proc. udziałów w Morpolu została przeprowadzona i sfinalizowana na osiem miesięcy przed formalną notyfikacją złożoną do Komisji Europejskiej, a na dziewięć miesięcy przed wydaniem przez KE formalnej zgody na przejęcie. Termin ten, zdaniem KE, łamie dwa artykuły unijnych przepisów regulujących duże przejęcia w UE - czytamy w komunikacie Komisji.

Nałożenie przez KE kary na Marine Harvest w żadnym wypadku nie oznacza, że zgoda Komisji na przejęcia przez norweską spółkę Morpolu zostanie w jakikolwiek sposób cofnięta.

Marine Harvest w odpowiedzi na decyzję Komisji Europejskiej wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że jej zdaniem przejęcie Morpolu kwalifikuje się do wyjątków wyliczonych i opisanych w unijnym prawie dotyczącym dużych przejęć, w związku z czym spółka nie zgadza się z karą nałożoną przez Komisję. Ponadto Marine Harvest uważa, że wysokość kary znacząco różni się od innych przypadków, w których KE w przeszłości decydowała się na użycie tego środka.

Morpol jest jednym z większych światowych przetwórców łososi i producentów wędzonych oraz marynowanych produktów z łososia. Od 2010 roku Morpol prowadzi także działalność hodowli łososia. Grupa Morpol w Polsce ma dwa zakłady przetwórcze i zatrudnia tu ok. 3000 osób. Poza tym Morpol posiada przetwórnie w Wietnamie i w Wielkiej Brytanii.

Marine Harvest zakończyło kompletowanie akcji Morpolu w listopadzie 2013 r. Sam proces przejmowania polskiej firmy rozpoczął się w końcówce 2012 r. (kupno 48,5 proc. udziałów za 520 mln zł od Jerzego Malka), a zakończył na przełomie września i października 2013 r., kiedy to transakcja została zatwierdzona przez Komisję Europejską.

Marine Harvest posiada farmy łososia w 19 krajach, m.in. w Norwegii, Szkocji, Kanadzie, Chile, USA i Irlandii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • telemah 26-07-2014, 21:24:
faktycznie kara jest gigantyczna ..20 mln Euro . kilka dni temu PS pisał o rekordowym zysku MH w ostanim kwartale coś około 140 mln Euro . ech ,dziennikarstwo rodem z Faktu i Super EX ...

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze