Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Graal: Konsolidacja branży rybnej jest nieunikniona

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 03-03-2014, 10:07
Graal: Konsolidacja branży rybnej jest nieunikniona
Bogusław Kowalski, prezes zarządu firmy Graal SA

Producent konserw rybnych Graal w 2013 roku kontynuował inwestycje rozpoczęte rok wcześniej. Plany inwestycyjne na ubiegły rok zakładały wydatki rzędu 80 mln zł. Spółka nie rezygnuje z polityki rozwoju, która opiera się na akwizycjach - ocenia, że pozwala ona na łagodzenie negatywnych trendów na rynku, które mogłyby mieć wpływ na osiągane przez Graal wyniki.

Jedną z inwestycji jest I etap automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych w Zakładzie Polinord będącym własnością Graal. Wartość inwestycji wynosi około 10 mln zł. Inwestycja została objęta dofinansowaniem ze środków UE o udziale 30 proc. Zakończenie inwestycji planowane było na przełomie 2013/2014 r.

Drugą znaczącą inwestycją jest I etap modernizacji technologiczno-innowacyjnej Zakładach Spółki Zależnej Koral, na około 20 mln zł. Łączna kwota nakładów w etapach inwestycyjnych jest na wartość 70 mln zł. Inwestycje w kwocie 30 mln zł, zostały objęte dofinansowaniem ze środków UE o udziale 30 proc. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2014 r.

- Wyżej wymienione inwestycje pozwolą znacząco obniżyć koszty i uatrakcyjnić portfel produktów i usług. Średnia stopa zwrotu z inwestycji nie przekracza 3 lat - podkreśla Graal.

Spółka ocenia, że na rynku zakładów przetwórstwa rybnego występuje silna konkurencja, zarówno ze strony firm o porównywalnych do niej obrotach jak i małych, lokalnych zakładów. Małe przedsiębiorstwa zajmują się głównie produkcją ryb solonych i wędzonych, co wymaga niższych standardów jakościowych oraz stosunkowo niewielkich nakładów finansowych.

- Tylko duże zakłady, posiadające odpowiednie środki na inwestycje są w stanie sprostać produkcji wysokoprzetworzonych produktów rybnych, wymagających zaawansowanych procesów i skomplikowanych linii technologicznych. Konieczność dostosowania producentów przetworów rybnych do norm unijnych w znaczny sposób ograniczyła podaż ze strony niewielkich zakładów przetwórczych - ocenia spółka.

Ze względu na dużą konkurencję nieunikniona jest konsolidacja branży rybnej.

- Graal od dłuższego czasu realizuje z powodzeniem politykę ekspansywnego rozwoju, polegającą na akwizycjach branżowych podmiotów o uzupełniających profilach produkcji lub rejonach działania, co niewątpliwie umocni jego pozycję na rynku przetworów rybnych. Dalsza konsolidacja firm na rynku przetworów rybnych, bez udziału Graala, mogłaby mieć negatywny wpływ na wyniki i sytuację finansową spółki oraz jego Grupy Kapitałowej - podkreśla Graal.

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

GRLGraal SA

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • technolog przetworstwa rybnego 18-06-2014, 10:43:
witam,
wszystko to dobrze, konsolidacja, expansywna polityka, podmioty itdp.
Cel wydaje sie oczywisty - pozbycie sie konkurencji na rynku polskim a co za tym idzie, bycie jedynym ktory dyktuje ceny, decyduje o tym co ma byc na rynku a co nie.
Mozna zadac sobie pytanie: gdzie jest zdrowa konkurencja ktora jest motorem napedowym gospodarki ?
Czy to nie idzie czasem w kierunku tworzenia "kartelu" i co z prawem unijnym ktore w tym szczegole jest dosc wyrazne.?
Monopol nie jest dobrym rozwiazaniem, szereg tego przykladow z poprzedniego systemu polityczno-gospodarczego.
Zle bylo by aby o tym co napolkach w asortymencie konserw decydowal jeden.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH