Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Graal: Moglibyśmy zatrudnić kilkaset osób, ale brakuje rąk do pracy

  • Autor: PAP
  • Data: 31-03-2017, 12:47
Graal: Moglibyśmy zatrudnić kilkaset osób, ale brakuje rąk do pracy
Bogusław Kowalski, prezes GK Graal, fot. PTWP

Według Bogusława Kowalskiego pewnym rozwiązaniem jest zatrudnianie obcokrajowców, głównie z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi. - W przypadku obcokrajowców problemem jest to, że ich przeszkolenia trwa ok. trzech miesięcy, a ich pozwolenie na pobyt i pracę w Polsce to tylko pół roku, więc wydajność jest bardzo ograniczona - mówi prezes Graala.

W czwartek w Sopocie rozpoczął się IV Kongres Rybny, w którym uczestniczy ponad 300 przedstawicieli branży przetwórstwa rybnego, akwakultury i rybołówstwa.

Prezes zarządu Graal SA, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb, Bogusław Kowalski mówiąc o przyszłości polskiego przetwórstwa rybnego powiedział, że jednym z problemów sektora jest "brak rąk do pracy". Ocenił, że "na dziś Grupa kapitałowa Graal mogłaby zatrudnić kilkaset osób". W kilku zakładach Grupy pracuje ok. 2,5 tys. osób, w tym kilkuset obcokrajowców.

Przyznał, że "płaci tyle, na ile pozwala rynek zarówno w Polsce jak i za granicą". Ocenia, że problem rąk do pracy jest odczuwalny od ok. 4-5 lat i z roku na rok jest coraz gorzej. Brakuje nie tylko pracowników mniej wykwalifikowanych, ale też technologów, specjalistów kontroli jakości. "Szkolimy we własnym zakresie, ale idzie to bardzo powoli" - mówił. "Nie ma szkół na poziomach zawodowym, na wyższym, nie ma programów nauczania" - mówił. "Jeździmy do ministerstwa, staramy się o kształcenie technologów, ale idzie to w wolnym tempie" - dodał.

Przyznał, że branża oczekuje wsparcia władz lokalnych i centralnych w zakresie systemu szkolnictwa zawodowego.

"Chodzi o to, żeby powstały kierunki związane z technologią, przetwórstwem, generalnie z branżą rybną" - wyjaśnił.

Doradca ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej ds. rybołówstwa, Grzegorz Hałubek przyznał, że przetwórcy mówią o "dużym i poważnym deficycie pracowników, który ma wpływ na jakość ich produkcji i zyski". Powiedział, że w Polsce brakuje systemu kształcenia pracowników dla tego sektora. Poinformował, że "rząd podjął działania, żeby we współpracy z producentami utworzyć jakieś kształcenie".

Prezes Stowarzyszenia producentów ryb łososiowatych, Jacek Juchniewicz powiedział, że w sektorze akwakultury jest "pewien krach związany z załamaniem się szkolnictwa na poziomie średnim i wyższym". Zauważył, że zostały zlikwidowane dwa technika o charakterze ogólnopolskim. "Praktycznie nie ma średnich szkół rybackich" - dodał. Podkreślił, że w tym roku po raz pierwszy w historii znany wydział rybacki na uniwersytecie warmińsko-mazurskim nie miał chętnych do studiowania. "Sytuacja jest dramatyczna, ale paradoksalnie idzie w kontrze do sektora, która rozwija się i potrzebuje specjalistów".

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

GRLGraal SA

KOMENTARZE: (5)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Techn. Przetw. Rybn. 21-04-2017, 14:08:
Znamienna wypowiedz.
Moze wlasnie tu nalezy szukac przyczyn jakie prowadza do nieudacznosci w gospodarowania w niektorychb zakaladach.
Smiem tu twierdzic, ze byc moze wlasnie to bylo przyczyna upadku tak przeze mnie lubiana firme WILBO.
Oby tylko najwiekszy „moloch „ jakim jest GRALL ni posliznal sie na tej chwiejnej polityce.
Oby nie zniweczona zoszla praca ludzi ktorzy w tej firmie w dobrej wirze pracuja !!
  • zool 13-04-2017, 20:25:
Ludzie młodzi nie przyjdą za takie pieniądze i do takiej atmosfery w zakładzie gdzie są układy i mydlenie oczu co niektórym.Ci co są albo nie mają wyjścia albo zaraz odejdą na emeryturę kierownictwo samo będzie robić.
  • Techn. 04-04-2017, 06:46:
Branża sam podcina gałąź na której siedzi.
Przykład- pojawia się nowy produkt, ląduje na półce u lidera sprzedaży detalicznej z ustaloną ceną półkową. Normalne, że pojawi się kopia. Tylko niech kopia będzie minimalnie tańsza w ofercie a nie jakiś "idiota" robi cenę o 20% niższą. Potem jest płacz, że branża jest niskim pułapie.

Zobacz wszystkie komentarze (5)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH