Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Graal oczekuje poprawy wyników w tym roku

  • Autor: PAP
  • Data: 15-10-2014, 18:39

Graal, producent i dystrybutor ryb oraz konserw rybnych, zakłada, że w 2014 r. pokaże lepsze wyniki niż w roku 2013. Nie wyklucza, że przychody grupy wzrosną w tym czasie o ok. 150 mln zł. Tegoroczny CAPEX wyniesie ok. 30 mln zł. W przyszłym roku powinien być już mniejszy. - Drugi i trzeci kwartał są zwyczajowo najsłabsze w branży rybnej, a czwarty kwartał jest najlepszy. Na razie ten schemat się potwierdza. Jestem przekonany, że 2014 r. będzie pod względem wyników lepszy niż 2013 r. - powiedział w rozmowie z PAP Bogusław Kowalski, prezes Graala.

- W 2013 roku zwiększyliśmy przychody o 150 mln zł w porównaniu z rokiem wcześniejszym, w tym roku to też może nam się udać - dodał.

Po I połowie 2014 r. Graal miał 409,3 mln zł przychodów wobec 319,3 rok wcześniej. Zysk netto skurczył się w tym czasie do 13,3 mln zł z 16 mln zł, z kolei zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł do 8,4 mln zł z 7,9 mln zł.

W 2013 r. obroty grupy wyniosły blisko 750 mln zł, zysk operacyjny sięgnął 29 mln zł, a zysk netto 15 mln zł.

Kowalski poinformował, że w tym roku spółka wyda na inwestycje ok. 30 mln zł. - To przede wszystkim inwestycje w bezpieczeństwo produktu oraz automatyzację produkcji - powiedział.

Przyszłoroczny CAPEX ma być mniejszy. - W przyszłym roku nie będzie już dotacji unijnych, stąd kwota przeznaczona na inwestycje będzie mniejsza, ale cały czas będziemy stawiać na innowacje. Chcemy kreować trendy na rynku - dodał prezes.

Graal stawia na rozwój sprzedaży eksportowej. - Eksport to obecnie ok. 25 proc. sprzedaży grupy. Naszym celem jest wzrost udziału sprzedaży zagranicznej w przychodach. Rynek polski nie jest z gumy. Mamy dominującą pozycję w niemal wszystkich segmentach branży rybnej i nie da się jej umacniać w nieskończoność. Eksport to naturalna droga rozwoju - powiedział Kowalski.

Na pytanie, czy grupa nadal myśli o wprowadzeniu na giełdę którejś ze swoich spółek zależnych, bądź rozważa znalezienie dla nich partnera finansowego, odpowiedział: "Jesteśmy otwarci na szereg różnych propozycji, o ile będą one wspierać nasz rozwój".

Przeczytaj także:

Prezes Graala na FRSiH: Jesteśmy w stanie konkurować z największymi na świecie

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

GRLGraal SA

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Realista 19-10-2014, 07:50:
Zysk za 2013 r ok 2%, za 2014 wychodzi na ok 1,6 %. Obroty marzenie, ale wynik na granicy ryzyka. A ryzyko w branży jest jednak duże, szczególnie duże w Norwegii.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze