Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Graal planuje akwizycje, by zwiększać rentowność

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 15-11-2013, 13:37
Graal planuje akwizycje, by zwiększać rentowność
Bogusław Kowalski, prezes zarządu firmy Graal SA

Rybna spółka Graal po trzech kwartałach 2013 r. wypracowała 508,6 mln zł przychodów ze sprzedaży i 9,9 mln zł zysku netto. Rok wcześniej przychody po trzech kwartałach wyniosły 407,4 mln zł a zysk netto 14,6 mln zł.

Wzrost konkurencji na rynku przetworów rybnych może grozić trudnościami ze zdobywaniem zleceń i obniżeniem rentowności prowadzonej działalności, co może wpłynąć negatywnie na osiągane wyniki finansowe Graala i jego Grupy Kapitałowej. Ryzyko to jest jednak ograniczane poprzez przejmowanie przez Graala kolejnych podmiotów branżowych i ich konsolidację w ramach Grupy Kapitałowej. Dlatego też kontynuacja polityki ekspansywnego rozwoju, polegająca na akwizycjach, powinna złagodzić niekorzystne dla Graala i jego Grupy Kapitałowej trendy na rynku krajowym - informuje spółka w raporcie.

Produkty rybne są obecne na polskim rynku przez cały rok, jednak ich sprzedaż odnotowuje w ciągu roku dwa sezonowe szczyty sprzedaży przed tradycyjnymi świętami - Wielką Nocą i Bożym Narodzeniem. Wiążą się one z jednej strony z dietą postną, z drugiej kupowaniem produktów droższych, takich jak np. tuńczyki do świątecznych sałatek. Produkcja konserw rybnych, marynat, produktów z łososia wędzonego podlega sezonowości, która wynika z wielkości popytu oraz dostępności surowca. Największa produkcja notowana jest w IV kwartale. Wysoka produkcja 

przypada również na II kwartał. Ze słabszą produkcją mamy do czynienia w I i III kwartale.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

GRLGraal SA

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH