Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Graal pozyskał inwestora. W planach akwizycje zagraniczne

  • Autor: RW, portalspozywczy.pl
  • Data: 27-08-2016, 14:58
Graal pozyskał inwestora. W planach akwizycje zagraniczne
Bogusław Kowalski, założyciel i prezes Graala. Fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

Graal, jeden z największych producentów ryb w Polsce, pozyskał inwestora. Bogusław Kowalski, twórca i główny akcjonariusz spółki, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl zdradza ambitne plany na przyszłość – dzięki pozyskanym środkom firma chce w zdecydowany sposób zaistnieć na rynkach zachodnich. Lider konsolidacji polskiej branży rybnej przygotowuje się do zagranicznych akwizycji.

Bogusław Kowalski, twórca i główny akcjonariusz firmy Graal oraz spółka zależna Greenwich Investments podpisały 25 sierpnia z GRWC Holdings Limited (spółka zależna funduszu private equity Abris Capital) umowę inwestycyjną oraz umowę wspólników. Strony umowy wezwały do sprzedaży 55,77 proc. akcji Graala. W wyniku wezwania wzywający zamierzają osiągnąć 100 proc. akcji i głosów na walnym zgromadzeniu spółki oraz wycofać ją z GPW.

W rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Bogusław Kowalski przyznaje, iż pozyskanie inwestora kapitałowego stwarza szanse na dalszy dynamiczny rozwój grupy, której roczne przychody przekraczają 930 mln zł. Plany są ambitne.

Dzięki pozyskanym środkom Graal zamierza zwiększyć swoją aktywność na rynkach zagranicznych. W perspektywie są nawet przejęcia zachodnich przedsiębiorstw, przede wszystkim farmy łososia, aby zabezpieczyć częściowo pozyskiwanie tego drożejącego surowca, jak i firm produkujących konserwy.

- Spółka znajduje się obecnie w takiej sytuacji, że do dalszego dynamicznego rozwoju potrzebujemy wsparcia i to w kilku obszarach. Dzisiaj naszą strategią jest ekspansja zagraniczna. W tym kierunku chcemy się mocno rozwijać – przyznaje Bogusław Kowalski.

Prezes rybnego potentata z siedzibą w Wejherowie podkreśla, że zdobywanie rynków zagranicznych "krok po kroku" nie wpisywało się w strategie firmy, gdyż wymaga to dużo czasu,znaczącego zaangażowania i jest bardzo kosztowne oraz niepewne na dojrzałych rynkach. Najszybszym sposobem na rozwój są akwizycje.

- Z tego powodu potrzebujemy kapitału. Potrzebujemy także wiedzy, która jest szczególnie istotna w sytuacji planowanych przejęć zagranicznych firm. Nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia w tego typu transakcjach na rynkach trzecich. Mamy co prawda bogate doświadczenie jeżeli chodzi o akwizycje, ale tylko na rynku polskim. Fundusz, który z jednej strony posiada odpowiedni kapitał, z drugiej strony niezbędne doświadczenie w kluczowych obszarach, jest dla nas optymalnym rozwiązaniem. Pozwoli nam to zrealizować naszą strategię – wyjaśnia twórca Graala.

Jak dodaje, pozyskanie kapitału w kwocie sięgającej kilkuset milionów złotych było praktycznie możliwe tylko w przypadku pozyskania jednego, silnego i długoterminowego inwestora.. Pozyskanie środków za pośrednictwem giełdy było mało prawdopodobne, chociażby ze względu na gorsze wyniki Graala, na które ma wpływ trudna sytuacja na rynkach surowcowych. Dodatkowo, nawet w przypadku dobrej koniunktury, środki pozyskane z giełdy nie byłyby wystarczające dla przeprowadzenia planowanych inwestycji.

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

GRLGraal SA

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • artmetic 30-08-2016, 01:39:
Pozyskiwanie inwestorów dla firm:
artmetic.pl

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze