Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Graal wchodzi w hodowlę ryb

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 06-11-2015, 11:11
Graal wchodzi w hodowlę ryb
Bogusław Kowalski, prezes GK Graal. Fot. Paweł Pawłowski

Graal, największy producent ryb w Polsce, chce wejść w hodowlę ryb. - Jesteśmy na etapie prowadzenia rozmów z hodowcami. Mogę powiedzieć, że niektóre z nich są bardzo zaawansowane. Na razie nie możemy jednak mówić o jakiejś perspektywie czasowej - przyznaje w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal.

Zdaniem Bogusława Kowalskiego pewne uniezależnienie się od sytuacji na rynkach surowcowych, która w znacznym stopniu wpływa na położenie firm przetwórczych, jest czymś dobrym. Prezes Graala szansę na to dostrzega w inwestycji w akwakulturę. 

- Dzięki niej możemy w większym stopniu zapanować nad sytuacją surowcową. W tym kierunku zmierza także nasz strategia. Graal chce zainwestować w akwakulturę po to właśnie, aby w pewnym sensie uniezależnić się od wahnięć cenowych - tłumaczy Bogusław Kowalski.

Ciągle nie wiadomo, kiedy transakcje mogą dojść do skutku. Wiele zależy od sytuacji na rynku.

- Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Ewentualna transakcja jest uzależniona od ceny surowca. Koszty zakupu farmy rosną, gdy cena surowca jest wysoka. Jest to bardzo korzystne dla hodowców. Gdy cena surowca spada, spadają także ceny farm. Musimy dobrać odpowiedni moment zakupu - podkreśla prezes Kowalski.

Jak dodaje Graal chce zainwestować w farmy pstrąga oraz łososia. O ile hodowla pstrąga możliwa jest w Polsce, to farm łososia firma musi poszukiwać w innych krajach. 

Bogusław Kowalski przyznaje, że farmy pstrąga są nieporównywalnie tańsze od farm łososia, ponieważ kosztują kilkanaście milionów złotych.

- Zakup farmy łososia to koszt rzędu 100 milionów złotych. Dysproporcje cenowe są bardzo duże - mówi prezes Grupy Kapitałowej Graal.

Decyzja o wejściu przez Graala w hodowlę może mieć bardzo duży wpływ na sytuację w całej branży. Wielu przedstawicieli firm przetwórczych od dawna podkreśla, że szansą na dalszy rozwój jest akwakultura, jednak dotychczas brak było dużych transakcji. Sam Bogusław Kowalski nie chciał komentować, w jaki sposób działania Graala mogą wpłynąć na politykę głównych konkurentów. 

- Trudno mi komentować strategie innych firm. Jednak znaczącą barierą dla wielu z nich może być zarówno kapitał, jak i wystarczająca wiedza. Niemniej nie ulega wątpliwości, że integracja pionowa w tym obszarze może przynieść wiele synergii - zauważył Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal.

Zachęcam do przeczytania pełnego wywiadu z Bogusławem Kowalskim, prezesem Grupy Kapitałowej Graal - http://www.portalspozywczy.pl/ryby/artykuly/boguslaw-kowalski-prezes-gk-graal-obszerny-wywiad,121249.html

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

GRLGraal SA

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Techn. Przetw. Rybnego 18-11-2015, 11:15:
ladne akwarium :)

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH