Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Graal z niższą dynamiką wzrostu. Eksport szansą na dalszy rozwój

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 22-04-2016, 14:32
Graal z niższą dynamiką wzrostu. Eksport szansą na dalszy rozwój
Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal. Fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

Analitycy DM Banku BPS rozpoczęli rekomendację spółki Graal z ceną docelową 28,93 zł, co implikuje potencjał spadkowy 1,6 proc.

Analitycy DM Banku BPS podkreślają, że od 2011 do 2014 grupa notowała kilkunastoprocentowe wzrosty sprzedaży, jednak ostatni rok przyniósł wyhamowanie dynamik do 8,4 proc. Słabnący monument wynika z wysokości przychodów Graala, które oscylują w granicach 1 mld zł.

- Sądzimy, że rozwój w oparciu o krajowy rynek nie będzie w stanie zapewnić spółce podobnych wzrostów sprzedaży r/r. Możliwość utrzymania dynamiki z lat ubiegłych widzimy w silniejszym wzroście eksportu, który od kilku lat utrzymuje się na poziomie 20-22 proc. przychodów ogółem - piszą analitycy DM Banku BPS. 

Przypominają również, że wzrost w ubiegłych latach odbywał się zarówno w oparciu o wzrost organiczny, jak i akwizycje. W roku 2005 spółka zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Po tym momencie do grupy dołączył Polinord - producent konserw rybnych. Rok później grupa powiększyła się o 3 spółki: Kooperol, Gaster oraz Kordeks. W roku następnym dołączyły kolejne trzy spółki: Agrofish, Koral – producent ryb wędzonych oraz Superfish – zajmująca się przetwórstwem łososia. Analitycy dodają, że właśnie z przede wszystkim z tą ostatnią rybą kojarzony jest Graal, co zresztą stanowi także o pewnych ograniczeniach. 

-  Nowy 2016 rok powitał spółkę mocno drożejącym surowcem. Wywołany szokiem podażowym wzrost ceny łososia wygenerowany został w Chile, drugim po Norwegi światowym producencie łososia. W wyniku El Nino wzrosła temperatura wody u wybrzeży Chile, co doprowadziło do niekontrolowanego rozrostu trujących alg. W efekcie algi spustoszyły farmy rybne, gdzie hodowany jest łosoś. Cena łososia norweskiego w zł w 1Q’16 wzrosły o 33 proc. r/r. W związku z powyższym nasze szacunki na 1Q’16 zakładają spadek marży (...) - podkreślają analitycy DM Banku BPS.

Grupa Kapitałowa Graal jest jednym z liderów branży przetwórstwa ryb w Polsce. Głównymi produktami firmy są konserwy rybne, które znajdują się w ofercie od początku istnienia przedsiębiorstwa. Spółka zajmuje się także dystrybucją artykułów spożywczych takich jak ryby wędzone i mrożone, owoce morza, kawior oraz sałatki rybne. W ofercie zawarte są również dania obiadowe, konserwy mięsne, marynaty i sałatki warzywne z dodatkiem mięsa.

Obecnie posiada 5 zakładów produkcyjnych na terenie Polski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

GRLGraal SA

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Tech. Przetw. Rybnego 29-04-2016, 14:43:
Megalomania to choroba ktora niestety neka co nektorych "managerow"
Wydaje sie, ze i ten choruje na nia tez
  • Gość 26-04-2016, 21:56:
No na reszcie może buńczuczność Pana Bogusława zejdzie na boczny tor. Wreszcie zauważy że rynek nie wchłonie więcej niż może.
Bańka pęka jak pisze przedmówca.
Czas sprzedawać akcje póki są w cenie.
  • Tech. Przetw. Rybnego 24-04-2016, 20:11:
A gdzie te zawolania ktore tak szumnie zapowiadaly pekniecie granicy 1 mld. zlotych.
Tak jak przewidywalem nie sam „man in black” decyduje o tym , a powiazanie wielu czynnikow ekonomicznych, plitycznych i klimatycznych na ktore nie mamy wplywu.
Troche skromnosci i realnosci w wypowiedziach mile jest tu widziane.


Zobacz wszystkie komentarze (3)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH