Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Graal znacząco poprawia wyniki. Wkrótce pęknie granica 1 mld przychodów?

  • Autor: RW, portalspozywczy.pl
  • Data: 01-03-2016, 11:49
Graal znacząco poprawia wyniki. Wkrótce pęknie granica 1 mld przychodów?
Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal. Fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

Grupa Kapitałowa Graal zbliża się do granicy 1 mld zł przychodów. W ubiegłym roku przychody rybnej spółki zwiększyły się o 8,43 proc. i wyniosły 933,36 mln zł. Przed rokiem były niższe o ponad 70 mln zł.

Zysk netto Grupy za cztery kwartały ubiegłego roku wyniósł 29,58 mln zł, podczas gdy przed rokiem ponad trzykrotnie mniej - 9,763 mln zł.

W analizowanym okresie zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 143,143 mln zł, wobec 132,5 mln w roku 2014. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów wyniosły 790 mln zł i były o ponad 60 mln zł wyższe niż przed rokiem. 

Na dzień 31.12.2015 roku kapitał własny GK Graal wynosił nieco ponad 300 mln zł, zobowiązania długoterminowe 42,13 mln zł, a zobowiązania krótkoterminowe 252,5 mln zł. 

- Na poprawę wyników finansowych istotne znaczenie miało zwiększenie obrotów w IV kwartale 2015 r. W okresie objętym śródrocznymi informacjami finansowymi Grupa prowadziła działalność analogiczną do 2014 roku, tj. zajmowała się głównie produkcją konserw rybnych i mięsnych, dań obiadowych, wyrobów rybnych chłodnych, produktów z łososia świeżego i wędzonego - napisano w raporcie. 

Zauważono także, sezonowość wpływającą na działalność całej Grupy.

- Produkty rybne są obecne na polskim rynku przez cały rok, jednak ich sprzedaż odnotowuje w ciągu
roku dwa sezonowe szczyty sprzedaży przed tradycyjnymi świętami - Wielką Nocą i Bożym Narodzeniem. Wiążą się one z jednej strony z dietą postną, z drugiej kupowaniem produktów
droższych, takich jak np. tuńczyki czy do świątecznych sałatek. Produkcja konserw rybnych, marynat, produktów z łososia wędzonego podlega sezonowości, która wynika z wielkości popytu oraz dostępności surowca. Największa produkcja i sprzedaż notowane są w IV kwartale roku kalendarzowego. Wysoka produkcja i sprzedaż przypadają również na II kwartał. Ze słabszą produkcją i sprzedażą mamy do czynienia w I i III kwartale - zauważono. 

Grupa Kapitałowa Graal jest jednym z liderów branży przetwórstwa ryb w Polsce. Głównymi produktami firmy są konserwy rybne, które znajdują się w ofercie od początku istnienia przedsiębiorstwa. Spółka zajmuje się także dystrybucją artykułów spożywczych takich jak ryby wędzone i mrożone, owoce morza, kawior oraz sałatki rybne. W ofercie zawarte są również dania obiadowe, konserwy mięsne, marynaty i sałatki warzywne z dodatkiem mięsa.

Obecnie Graal posiada 5 zakładów produkcyjnych na terenie Polski. Od 2005 spółka Graal S.A. jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

GRLGraal SA

KOMENTARZE: (6)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Techn. Przetw. Rybnego 21-03-2016, 09:41:
no komentar
ale jak mowia , to tez komentar.
I znowu "Man in Black :( "
  • Dostawca 06-03-2016, 14:56:
Dokładnie. W Polsce tylko Graal istnieje w branży rybnej.
Co do narzekania to fakt. Znam przypadki gdzie przy dostawie surowca zawsze było jakieś ale... Inni nie mają z tym problemu, ale Graal zawsze narzekał, aby cenę zbić. Nie współpracuję już z nimi.
  • Duda 03-03-2016, 22:24:
300 mln kredytów!!!!!
Kasa nie do odrobienia.
10 lat spłacania bez grosza inwestycji.
Masakra, wydmuszka jakaś.

Zobacz wszystkie komentarze (6)

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH