Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Graal znacząco poprawia wyniki. Wkrótce pęknie granica 1 mld przychodów?

  • Autor: RW, portalspozywczy.pl
  • Data: 01-03-2016, 11:49
Graal znacząco poprawia wyniki. Wkrótce pęknie granica 1 mld przychodów?
Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal. Fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

Grupa Kapitałowa Graal zbliża się do granicy 1 mld zł przychodów. W ubiegłym roku przychody rybnej spółki zwiększyły się o 8,43 proc. i wyniosły 933,36 mln zł. Przed rokiem były niższe o ponad 70 mln zł.

Zysk netto Grupy za cztery kwartały ubiegłego roku wyniósł 29,58 mln zł, podczas gdy przed rokiem ponad trzykrotnie mniej - 9,763 mln zł.

W analizowanym okresie zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 143,143 mln zł, wobec 132,5 mln w roku 2014. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów wyniosły 790 mln zł i były o ponad 60 mln zł wyższe niż przed rokiem. 

Na dzień 31.12.2015 roku kapitał własny GK Graal wynosił nieco ponad 300 mln zł, zobowiązania długoterminowe 42,13 mln zł, a zobowiązania krótkoterminowe 252,5 mln zł. 

- Na poprawę wyników finansowych istotne znaczenie miało zwiększenie obrotów w IV kwartale 2015 r. W okresie objętym śródrocznymi informacjami finansowymi Grupa prowadziła działalność analogiczną do 2014 roku, tj. zajmowała się głównie produkcją konserw rybnych i mięsnych, dań obiadowych, wyrobów rybnych chłodnych, produktów z łososia świeżego i wędzonego - napisano w raporcie. 

Zauważono także, sezonowość wpływającą na działalność całej Grupy.

- Produkty rybne są obecne na polskim rynku przez cały rok, jednak ich sprzedaż odnotowuje w ciągu
roku dwa sezonowe szczyty sprzedaży przed tradycyjnymi świętami - Wielką Nocą i Bożym Narodzeniem. Wiążą się one z jednej strony z dietą postną, z drugiej kupowaniem produktów
droższych, takich jak np. tuńczyki czy do świątecznych sałatek. Produkcja konserw rybnych, marynat, produktów z łososia wędzonego podlega sezonowości, która wynika z wielkości popytu oraz dostępności surowca. Największa produkcja i sprzedaż notowane są w IV kwartale roku kalendarzowego. Wysoka produkcja i sprzedaż przypadają również na II kwartał. Ze słabszą produkcją i sprzedażą mamy do czynienia w I i III kwartale - zauważono. 

Grupa Kapitałowa Graal jest jednym z liderów branży przetwórstwa ryb w Polsce. Głównymi produktami firmy są konserwy rybne, które znajdują się w ofercie od początku istnienia przedsiębiorstwa. Spółka zajmuje się także dystrybucją artykułów spożywczych takich jak ryby wędzone i mrożone, owoce morza, kawior oraz sałatki rybne. W ofercie zawarte są również dania obiadowe, konserwy mięsne, marynaty i sałatki warzywne z dodatkiem mięsa.

Obecnie Graal posiada 5 zakładów produkcyjnych na terenie Polski. Od 2005 spółka Graal S.A. jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

GRLGraal SA

KOMENTARZE: (6)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Techn. Przetw. Rybnego 21-03-2016, 09:41:
no komentar
ale jak mowia , to tez komentar.
I znowu "Man in Black :( "
  • Dostawca 06-03-2016, 14:56:
Dokładnie. W Polsce tylko Graal istnieje w branży rybnej.
Co do narzekania to fakt. Znam przypadki gdzie przy dostawie surowca zawsze było jakieś ale... Inni nie mają z tym problemu, ale Graal zawsze narzekał, aby cenę zbić. Nie współpracuję już z nimi.
  • Duda 03-03-2016, 22:24:
300 mln kredytów!!!!!
Kasa nie do odrobienia.
10 lat spłacania bez grosza inwestycji.
Masakra, wydmuszka jakaś.

Zobacz wszystkie komentarze (6)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH