Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Hodowcy ryb śródlądowych nie składają broni w sprawie rekompensat

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 24-04-2017, 14:18
Hodowcy ryb śródlądowych nie składają broni w sprawie rekompensat

O przywrócenie rekompensat wodno-środowiskowych zaapelowało Towarzystwo Promocji Ryb w otwartym liście do premier Beaty Szydło oraz ministra Marka Gróbarczyka. Dotychczasowe rozmowy rybaków z ministerstwem nie przyniosły rezultatu. 25 kwietnia rybacy organizują kolejny protest przed siedzibą MGMiŻS.

"Polska akwakultura, adekwatnie do innych sektorów rybactwa i rolnictwa w UE, objęta jest programami pomocowymi, które stanowią niezbędny element jej funkcjonowania i rozwoju. Tak było w poprzednim programie PO Ryby 2007-2013, którego koncepcję w zakresie rekompensat wodno środowiskowych zaczęto opracowywać już w roku 2007 za rządów Prawa i Sprawiedliwości i tak jest w obecnym programie Rybactwo i Morze 2014-2020. „Akwakultura świadcząca usługi środowiskowe”, (działanie 2.5, zwane potocznie rekompensatami wodno-środowiskowymi) jest integralną częścią obecnego programu pomocowego zapisaną w Rozporządzeniu MGMiŻS z dnia 28 lutego 2017 r. To działanie częściowo rekompensuje bardzo duże koszty środowiskowe ponoszone przez rybaków w procesie hodowlanym.

Wobec powyższego, w imieniu rybaków, w trosce o przyszłość polskiej akwakultury i środowiska, domagamy się jak najszybszego wdrożenie w pełnym zakresie Rozporządzenia MGMiŻS z dnia 28 lutego 2017 r." - czytamy w petycji skierowanej do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

W dłuższej wersji petycji adresowanej do premier Beaty Szydło rybacy krytykują działania ministerstwa.

- Stanowczo sprzeciwiamy się próbom Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zabrania rybakom śródlądowym stosowanych wcześniej i uzgodnionych w obecnym programie rekompensat wodno-środowiskowych, które były i są niezbędnym elementem pokrycia części  kosztów utrzymania wodnej przyrody (m.in. bobry niszczą brzegi i inne urządzenia techniczne stawów, wydry i kormorany wyjadają ryby, a kaczki i łabędzie paszę), ponoszonych wyłącznie przez rybaków stawowych w procesie  hodowlanym - czytamy w piśmie.

W ocenie Towarzystwa decyzja resortu "doprowadzi nie tylko do degradacji tradycyjnych gospodarstw karpiowych i przyniesie ewidentne szkody polskiej akwakulturze zrównoważonej środowiskowo, ale spowoduje także  powstanie ogromnej niesprawiedliwości społecznej – 92 mln euro, które zgodnie z prawem powinny zasilić wiejskie środowiska 16 województw z funkcjonującymi hodowlami ryb, mają być przesunięte na użytek wyłącznie niektórych rybaków z 3 województw nadmorskich".

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH