REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Hurtowe ceny karpia będę nieco wyższe

  • Autor: PAP
  • Data: 13-11-2015, 18:33
Hurtowe ceny karpia będę nieco wyższe

Hurtowe ceny karpia w tym roku, w związku z suszą latem, będą nieco wyższe - twierdzą eksperci i hodowcy ryb, którzy uczestniczyli w Jesiennej Konferencji Rybackiej w Graczach na Opolszczyźnie. Ich zdaniem podwyżek nie powinni odczuć indywidualni konsumenci.

REKLAMA

Dr Andrzej Lirski z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie w rozmowie z PAP na piątkowej konferencji w Graczach powiedział, że zdecydowanie można się spodziewać, iż tegoroczne odłowy karpia będą niższe i produkcja tej ryby w skali kraju spadnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Powodem jest tegoroczna susza, która dała się we znaki nie tylko rolnikom, ale też hodowcom ryb. "Ten rok zostanie przez nich zapewne zapamiętany jako szczególnie trudny" - zaznaczył.

Wysokie temperatury i brak wody w stawach powodowały m.in. zakwit sinic, tzw. przyduchy i śnięcia ryb. Rybacy ograniczali też karmienia, by ograniczyć metabolizm, a to ograniczało przyrost. Ponosili też dodatkowe nakłady na prace i sprzęt, by ograniczać skutki suszy.

Dr Lirski dodał, że pełny bilans strat w gospodarstwach rybackich będzie można wyliczyć dopiero po zakończeniu odłowów. "Ale niewątpliwie już można stwierdzić, że tegoroczna produkcja będzie niższa" - podkreślił.

W związku z tym - jak powiedział - ceny powinny być korzystniejsze dla gospodarstw rybackich, niż w poprzednich 3 latach. "W latach ubiegłych na skutek różnych czynników te ceny spadały. W ub. roku były zupełnie nieadekwatne do kosztów produkcji" - mówił. Podał, że w ub. roku średnia cena hurtowa kilograma karpia w skali całej Polski wynosiła 8 zł 38 gr; a dla przykładu w 2011 roku - 10 zł 29.

Wyjaśnił, że "przyzwoita cena" za kilogram tej ryby w hurcie powinna oscylować w granicach 10 zł. Wtedy dawałaby szansę na pokrycie kosztów produkcji i zysk.

Dyrektor Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych w Krogulnej (Opolskie) Janusz Preuhs powiedział PAP, że prowadzone przez niego gospodarstwo - jedno z największych na Opolszczyźnie - jest na półmetku jesiennych odłowów karpia. Zapewnił, że "wyniki są zadowalające" - mimo tegorocznej trudnej sytuacji. Według jego szacunków odłowy w Krogulnej powinny się zakończyć na poziomie z lat ubiegłych, gdy ze stawów wyciągano 350-400 ton ryby. "W tym roku może to być ok. 380 ton" - podał.

On także podkreślił, że warunki pogodowe w wielu miejscach poczyniły straty albo wymagały dodatkowych nakładów. To m.in. zdaniem Preuhsa spowoduje podwyżkę ceny karpia w hurcie - w jego opinii o kilka procent. Podał, że może się ona zbliżyć do 9 zł za kilogram.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA
PARTNERZY SERWISU
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH