Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Indonezja liczy na współpracę w rybołówstwie; jest szansa dla polskiego mleczarstwa

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 26-08-2015, 11:41
Indonezja liczy na współpracę w rybołówstwie; jest szansa dla polskiego mleczarstwa
Fot. Shutterstock

Indonezja liczy na rozwój współpracy z Polską w zakresie rybołówstwa. Dodatkowo zapewnia, że jeszcze w tym roku możliwa będzie wizyta indonezyjskich inspektorów weterynaryjnych w Polsce w kwestii dopuszczenie polskich zakładów mleczarskich do eksportu produktów na tamtejszy rynek.

Możliwości współpracy polsko-indonezyjskiej w obszarze rybołówstwa  były głównym tematem spotkania wiceministra rolnictwa Kazimierza Plocke z minister spraw morskich i rybołówstwa Republiki Indonezji Susi Pudjiastuti.
 
- Jest wiele możliwości nawiązania nowych kontaktów między naszymi krajami w obszarze całego sektora żywnościowego, a memorandum stanowi dobrą podstawę do ich rozwoju w zakresie rybołówstwa – mówił wiceminister Plocke i wskazał potencjalne obszary działań zarówno handlowych,  gospodarczych, jak i  badawczo-naukowych.

Podstawą do rozwijania takiej współpracy jest podpisane w 2013 r. memorandum o porozumieniu między ministerstwem rolnictwa, a ministerstwem spraw morskich i rybołówstwa Republiki Indonezji. 

Polska ma duże doświadczenia dotyczące modernizacji i rozwoju przetwórstwa ryb oraz przemysłu stoczniowego im może być w tych dziedzinach perspektywicznym partnerem dla strony indonezyjskiej.

Minister Pudjiastuti zachęcała polskich przedsiębiorców do inwestycji w indonezyjski przemysł stoczniowy oraz przetwórstwo ryb oraz podkreślała, że Indonezja jest atrakcyjnym rynkiem dla Polski i może stanowić ciekawą alternatywę dla polskiego biznesu w regionie azjatyckim.

Indonezja chce budować statki rybackie i statki do kontroli rybołówstwa, modernizować porty  i przystanie rybackie oraz rozwijać przetwórstwo ryb. W Polsce szuka partnerów gospodarczych do realizacji tych przedsięwzięć, zaś w budżecie państwa zostały na ten cel wyodrębnione specjalne fundusze.

Plocke podkreślił natomiast, że Polska oczekuje jednak w dalszym ciągu na dopuszczenie polskich zakładów mleczarskich do eksportu produktów na rynek indonezyjski.

Minister Pudjiastuti zapewniła, że omówi tę kwestię z ministrem rolnictwa Indonezji i że jeszcze w tym roku możliwa będzie wizyta indonezyjskich inspektorów weterynaryjnych w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH