Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Jakie będą kwoty połowowe w roku 2017?

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 01-06-2016, 12:47
Jakie będą kwoty połowowe w roku 2017?
Fot. Shutterstock

We wtorek 31 maja 2016 roku Międzynarodowa Rada Badań Morza opublikowała coroczne doradztwo naukowe dotyczące wielkości dopuszczalnych połowów komercyjnie eksploatowanych gatunków ryb w Bałtyku. Doradztwo to jest pierwszym etapem ustalania kwot połowowych dla bałtyckich stad ryb na rok 2017.

W opublikowanym doradztwie ICES proponuje znaczące ograniczenie połowów dorsza bałtyckiego –
zarówno ze stada wschodniego jak i zachodniego, przy czym w przypadku stada zachodniego
propozycja ICES zakłada ograniczenie połowów aż o 97 proc. . Propozycja tak znaczącej redukcji połowów spowodowana jest niską liczebnością stada i wciąż zbyt wysoką śmiertelnością połowową. Utrzymanie eksploatacji na obecnym poziomie nie pozwoli na odbudowę stada dorsza zachodniego do stabilnych poziomów. Dla dorsza wschodniego ICES proponuje ograniczyć połowy w 2017 roku o 34 proc. 

- W przypadku stada wschodniego dorsza nadal występują problemy z określeniem wieku osobniczego, co nie pozwoliło również w tym roku zastosować modelowania analitycznego przy określaniu dopuszczalnych wielkości kwot połowowych – mówi Piotr Prędki z Fundacji MARE.

Jak dodaje, w związku z tym ICES zastosował podejście ostrożnościowe i zaproponował, podobnie jak w roku ubiegłym, znaczące ograniczenie połowów, zwracając jednocześnie uwagę, że pomimo zakazu, nadal ponad 15 proc. dorszy stanowią tak zwane odrzuty.

Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja ryb pelagicznych. ICES rekomenduje zwiększenie połowów
szprota o 55 proc. . W przypadku śledzia w centralnym Bałtyku połowy mogą zostać zwiększone o 22 proc. Jedynie w przypadku śledzia z Zatoki Ryskiej ICES rekomenduje ograniczenie połowów o 34 proc. 

- Zwiększenie kwot połowowych ryb pelagicznych należy jednak rozpatrywać także w kontekście przestrzennym. Śledź i szprot są głównym pokarmem dorsza, którego kondycja, również ze względu na brak pożywienia, jest zła. W związku z tym ICES proponuje ograniczyć połowy ryb pelagicznych w obszarach występowania dorsza – to jest podobszarach ICES 25-26 , tak aby zwiększyć ilość dostępnego dla dorsza pożywienia– zauważa Prędki.

Doradztwo ICES jest pierwszym krokiem w procesie ustalania kwot połowowych dla eksploatowanych
komercyjnie gatunków ryb w Bałtyku. W oparciu o doradztwo ICES oraz doradztwo Komitetu Naukowego, Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECG – Scientific, Technical and Economic Committee for Fisheries) Komisja Europejska przedstawi propozycję kwot połowowych na rok 2017, które pozwolą na osiągnięcie głównego celu Wspólnej Polityki Rybołówstwa – tj. odbudowę stad powyżej poziomów pozwalających na uzyskanie maksymalnego, podtrzymywanego połowu.

Ostateczne decyzje podjęte zostaną przez ministrów ds. rybołówstwa Unii Europejskiej w październiku
2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH