Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Japońscy wielorybnicy kontynuują połowy "w celach naukowych"

  • Autor: PAP
  • Data: 23-12-2013, 07:41

Japonia pozostaje jednym z ostatnich krajów na świecie, który masowo łowi wieloryby. Choć od 1986 roku funkcjonuje zakaz komercyjnych połowów, rząd japoński utrzymuje, że prowadzi je w celach naukowych.

Japońska flota wielorybnicza co roku w listopadzie opuszcza porty i kieruje się w stronę Antarktyki, by wykorzystać do połowów astronomiczne lato na półkuli południowej. Rybacy pozostają na wodach Oceanu Południowego przez 3 miesiące i wracają do domów w kwietniu.

W tym roku trzy japońskie kutry wielorybnicze wyruszyły z portu Shimonoseki na początku grudnia, by dołączyć do statku matki Nisshin Maru. Rybacy planują złowić ponad 900 płetwali karłowatych oraz 50 finwali.

Termin wypłynięcia japońskiej floty z portu był utrzymywany w tajemnicy, ponieważ obawiano się prób obstrukcji ze strony sprzeciwiającej się wielorybnictwu organizacji Sea Shepherd Conservation Society.

W zeszłym sezonie wielorybnicy schwytali 103 płetwale karłowate, co stanowiło najmniejszy połów od czasu rozpoczęcia odławiania "w celach naukowych" w 1987 roku. Obok trudnych warunków pogodowych, jako główną przyczynę wskazuje się właśnie działalność aktywistów Sea Shepherd. Statki należące do organizacji śledzą kutry wielorybnicze i utrudniają połowy, między innymi poprzez obrzucanie bombami ze śmierdzącym gazem i blokowanie manewrów.

Pomimo użycia kontrowersyjnych metod, przyrównywanych przez wielorybników do praktyk pirackich, organizacjom ekologicznym, takim jak Sea Shepherd czy Greenpeace, w ostatnich latach udało się zwrócić uwagę międzynarodowej społeczności na problem japońskiego wielorybnictwa.

Oficjalnie - ze względu na konieczność stabilizacji ich populacji - komercyjne połowy wielorybów są zakazane od 1986 roku na mocy postanowienia Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa. Wydane przez nią moratorium dopuszcza jednak odławianie tych morskich ssaków w celach naukowych.

W 1987 roku rząd japoński rozpoczął finansowanie programu badawczego na temat wielorybów, na którego potrzeby co roku odławiane są setki zwierząt. Organizacje ekologiczne potępiają tę inicjatywę, argumentując, że program stanowi jedynie pretekst do kontynuowania komercyjnych połowów.

Działalność Japonii spotyka się również ze sprzeciwem ze strony innych państw - między innymi Australii oraz Nowej Zelandii, bezpośrednio zainteresowanych ochroną fauny półkuli południowej. W Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze od 2010 roku toczy się wytoczony przez rząd Australii proces, w którym Japonia oskarżona jest o wykorzystywanie luki prawnej do prowadzenia połowów komercyjnych.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH