Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Jest decyzja ws. limitów połowowych na Bałtyku

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 26-10-2015, 15:20
Jest decyzja ws. limitów połowowych na Bałtyku
Fot. Shutterstock

Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE podjęła decyzję w sprawie limitów połowowych dla stad ryb Morza Bałtyckiego. W przypadku 6 limitów spośród 10 możliwych ministrowie nie wzięli pod uwagę doradztwa naukowców z Międzynarodowej Rady Badań Morza i ustanowili limity powyżej zaleceń specjalistów - podkreślają organizacje pozarządowe.

- Ministrowie ds. rybołówstwa kolejny rok z rzędu przyzwalają na nadmierne połowy na Morzu Bałtyckim ignorując zalecenia naukowców oraz wymogi obowiązującej Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa zadecydowała o całkowitych dopuszczalnych połowach, które przewyższają poziomy rekomendowane przez specjalistów w przypadku 6 limitów połowowych, na 10 możliwych, w tym między innymi dla obydwu bałtyckich stad dorsza. Ministrowie ds. rybołówstwa mogą jeszcze przyczynić się do zakończenia przełowienia w Europie ustanawiając podczas grudniowej Rady dotyczącej stad Atlantyku północno-wschodniego i wód przylegających limity zgodne z naukowym doradztwem i wymogami WPRyb - przyznaje w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Justyna Zajchowska, doradca ds. rybołówstwa dla The Pew Charitable Trusts.

Ustalone przez ministrów limity przekraczają doradztwo naukowe w 6 przypadkach: 2 stad dorsza, szprota, 2 stad śledzia i 1 stada łososia. Co istotne w przypadku wschodniego stada dorsza wyznaczono limit, który przekracza o 56 proc. zalecenia naukowców. 

Organizacje ekologiczne chcą, aby limity połowowe były wyznaczane zgodnie z naukowym doradztwem oraz wymogami Wspólnej Polityki Rybołówstwa, która zakłada zaprzestanie nadmiernych połowów tam gdzie to możliwe do 2015 roku, a najpóźniej do 2020 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH