Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Jest kompromis ws. reformy wspólnej polityki rybołówstwa

  • Autor: PAP
  • Data: 15-05-2013, 16:21

Ministrowie krajów UE uzgodnili w środę nad ranem kompromis w sprawie radykalnej reformy wspólnej polityki rybołówstwa, która ma zapobiec przeławianiu zasobów rybnych oraz umożliwić ich odradzanie się. Według ekologów jest to krok w dobrym kierunku.

Kompromis ma otworzyć drogę do ostatecznego porozumienia z Parlamentem Europejskim jeszcze w tym półroczu. Pod presją eurodeputowanych państwa Unii zmieniły swoje wcześniejsze uzgodnienia z lutego tego roku, zgadzając się na dalej idące zmiany.

Jedną z najbardziej spornych spraw był zakaz odrzutów, czyli wyrzucania przez rybaków części połowów z powrotem do morza. Nie będzie on całkowity, jak chciał PE, ale kraje Unii zgodziły się stopniowo ograniczyć odrzuty do 5 proc. rocznych połowów. Stanowisko z lutego przewidywało, że odrzuty będą mogły sięgać 7 proc. połowów.

Obecnie odrzuty stanowią prawie jedną czwartą wszystkich złowionych ryb w UE. Rybacy pozbywają się ryb z gatunków, których nie chcieli bądź nie wolno im było łowić.

"Jesteśmy bliscy bardzo ważnego ostatecznego porozumienia (z PE) w sprawie fundamentalnej reformy sposobu łowienia ryb" - powiedział irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney, który przewodniczył nocnym obradom Rady UE. Według niego kompromis poparło 26 państw UE; przeciwko była tylko Szwecja, domagająca się jeszcze dalej idących zmian.

Unijna komisarz gospodarki morskiej i rybołówstwa Maria Damanaki wyraziła nadzieję, że reformę uda się ostatecznie zatwierdzić jeszcze w czasie przewodnictwa Irlandii w UE, czyli do końca czerwca, aby jej wdrażanie mogło rozpocząć się w 2014 r.

"Musimy też pomóc rybakom dostosować się do nowych warunków, bo czekają ich radykalne zmiany" - powiedziała komisarz.

Ekolodzy z koalicji OCEAN2012 podkreślili w oświadczeniu przesłanym PAP, że decyzja ministrów ws. reformy wspólnej polityki rybołówstwa jest krokiem w dobrym kierunku. "Uznajemy, że Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa zrobiła krok w dobrym kierunku, wspierając odbudowę zasobów ryb. Jednak ministrowie nie uzgodnili terminu, do kiedy stada ryb powinny zostać odbudowane. Bardzo utrudni to wyznaczanie takich limitów połowowych, które w szybkim tempie i bez opóźnień przyczyniałyby się do odnowy unijnych stad ryb" - zaznaczyła koordynatorka koalicji OCEAN2012 w Polsce, z Fundacji Nasza Ziemia, Justyna Niewolewska.

Dodała, że ekologów cieszy także decyzja o uzależnieniu przyznawania funduszy unijnych na flotę rybacką od wywiązywania się państw członkowskich z obowiązku składania raportów o mocach połowowych flot. "Jednakże obecnie przedstawiony tekst jest słabszy niż projekt stanowiska Rady w sprawie proponowanego Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego" - oceniła.

OCEAN2012 jest koalicją organizacji ekologicznych zmierzających do wprowadzenia takich zmian w prawie europejskim, które położą kres nadmiernym połowom, niszczycielskim praktykom połowów i umożliwią sprawiedliwe i równomierne korzystanie ze zdrowych zasobów ryb.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze