Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Jest propozycja porozumienia w branży rybnej. Uda się zażegnać konflikt?

  • Autor: RW,portalspozywczy.pl
  • Data: 23-02-2016, 14:05
Jest propozycja porozumienia w branży rybnej. Uda się zażegnać konflikt?
Fot. Shutterstock

Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb wystosowało do Morpolu propozycję zawarcia porozumienia i zreformowania organizacji zrzeszającej przetwórców ryb. - Jesteśmy przekonani, że zreformowana, ale jedna Organizacja będzie odgrywać kluczową rolę w reprezentowaniu polskiej branży przetwórczej w kwestiach politycznych, regulacyjnych, technicznych i medialnych - podkreślono w liście podpisanym przez Jerzego Safadera prezesa PSPR.

W liście wyrażono m.in. gotowość powołania specjalnych tematycznych grup roboczych - niezależnych od Zarządów Oddziałów oraz Zarządu głównego, które będą obejmowały dany segment branży.

- To właśnie takie grupy robocze zapewnić mogą profesjonalną i bezstronną platformę dyskusji na temat najlepszych praktyk każdego segmentu naszego przemysłu. Rekomendacje i uchwały grup będą podejmowane jednogłośnie (...) - podkreślono w liście. 

Zaznaczono również, iż kadencja Zarządu Głównego oraz Zarządów Oddziałów jest kwestią otwartą na dyskusję. Możliwa jest także zmiana liczebności zarządu PSPR.

- Oczywiście można zmienić liczbę Członków Zarządu, ale należy wziąć pod uwagę oczekiwany skutek takiej zmiany oraz to, że wszyscy Członkowie Zarządu pełnią swoją funkcję społecznie, mając swoje obowiązki zawodowe i nie zawsze łatwo jest zebrać quorum (...) Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej mogą być wybierani na 2-letnią kadencję - zauważono.

Jedno z zastrzeżeń zgłaszanych przez inicjatorów powstania nowej organizacji tyczyło się właściwej reprezentacji polskiej branży przetwórczej rozumianej dosłownie (chodzi o zapis "Członkiem zwyczajnym może być każda osoba pełnoletnia posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i związana z przetwórstwem rybnym w taki sposób, że jest zainteresowana umocnieniem i rozwojem polskiego przetwórstwa rybnego (właściciele przetwórni, spółdzielcy, naukowcy, hodowcy ryb, rybacy itp.))". Przedstawiciele PSPR w przesłanej propozycji porozumienia argumentowali jednak, że obowiązujące rozwiązania nie są złe. 

- Obecny przekrój członkowski PSPR wcale nie musi być wadą, lecz może być zaletą, bo między innymi [umożliwia - red.] uzyskanie przez Stowarzyszenie statusu organizacji międzybranżowej (zrzeszającej przedsiębiorstwa działające i w przetwórstwie i rybołówstwie oraz hodowli) - napisali przedstawiciele PSPR w liście skierowanym do szefa Morpolu.

- Jesteśmy przekonani, że zreformowana, ale jedna Organizacja będzie silnym głosem naszego przemysłu, działając w jego centrum, konsolidując go i reprezentując w równej mierze wszystkich jego członków, będąc wiarygodnym źródłem informacji na temat branży przetwórstwa rybnego odpowiedzialnym za komunikację zewnętrzną i autorytetem w kwestiach związanych z branżą rybną - dodano. 

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Techn. Przetw. Rybnego 18-03-2016, 11:30:
Tak, wydaje mi sie a napewno, jest to jedyna i sluszna droga.
Pisalem juz o bezsensie tworzenia nowej organizacji i o walce o stolki bo to czelkalo by zapewne Polski Przemysl Przetw. Rybnego.
Zastrzezenie moze budzic tylko jedno, a mianowicie „spoleczna” forma organizacji, tu dzialania czonkow.
No coz, tam gdzie spolecznie tam jak zapewne pamietamy z dawnych czasow niewiele osigniemy.
Mowi sie: czlonkiem organizacji moze byc kazdy ...
A wiec zapewne bedzie tak : ilu czlonkow tyle i stanowisk, opinii i glosow. Kazdy bedzie reprezentowal swe „podworko” i nie zgadzal sie z wnioskami czy tez propozycjami innych ktore beda czasem nie w pelni korzystene dla „podworka”
Jest to i bedzie to niezdrowa sytuacja.
Historia jest taka, ze lubi sie powtarzac jak mowia kolem sie toczy.
Z e szkoly pamietam uczylem sie o tzw. „ Liberum vetto !! „ – oby nie bylo i w tym wypadku tak.
Dla mnie organizacje Polskiego Stowarzyszenia Przetworcow Rybnych powinna byc reprezentowana ZAWODOWO przez waska grupa specjalistow ( tu producentow i ludzi z kregu nauki/ichtiologow) ktorym lezy naprawde na sercu OBIEKTYWNE dobro tej galezi przemyslu.
Tylkow takim ludziom uda sie wypracowac konsekwentnie droge postepowania i realizowac ja.
Pamietac nalezy, ze PSPR powinno repretzentowac cale Przetworstwo Rybne w Polsce a nie byc lobbysta okreslonych grup, kregow czy tez zakladow.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze