Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KE chce oszczędzić 400 mln euro rocznie dzięki systemom nadzoru morskiego

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 14-07-2014, 14:24

Komisja Europejska w minionym tygodniu uczyniła kolejny krok w kierunku skuteczniejszego i efektywniejszego pod względem kosztów nadzoru nad europejskimi morzami. Dzięki zespoleniu danych z nadzoru od organów cywilnych i wojskowych, takich jak straż przybrzeżna i marynarka wojenna, a także danych z monitorowania ruchu statków, monitorowania stanu środowiska naturalnego i jego zanieczyszczeń, rybołówstwa oraz kontroli granic, KE chce uniknąć powielania prac i uzyskać oszczędności w wysokości 400 mln euro rocznie.

Intensywniejsza współpraca i wymiana danych przyczyniłyby się do skuteczniejszego reagowania w czasie rzeczywistym na zdarzenia na morzu, takie jak wypadki, przypadki zanieczyszczenia, przestępczość lub zagrożenia dla bezpieczeństwa. CISE, wspólny mechanizm wymiany informacji dla obszaru morskiego, ma na celu umożliwienie wszystkim odnośnym podmiotom współpracy i wymiany danych. CISE jest jednym z elementów składowych przyjętej niedawno europejskiej strategii bezpieczeństwa morskiego.

Jak mówi Maria Damanaki, komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, warunkiem zapewnienia zrównoważonego wzrostu w sektorze morskim jest bezpieczeństwo i ochrona mórz i oceanów. - CISE ma na celu zagwarantowanie pełnego obrazu wszystkich zdarzeń na morzu wszystkim zaangażowanym podmiotom nadzoru morskiego. Wymiana takich informacji ma kluczowe znaczenie dla unikania powielania działań podczas gromadzenia danych i wykorzystywania statków patrolowych, samolotów, śmigłowców lub satelitów na tych samych obszarach morza. Obecnie około 40 proc. informacji jest gromadzone kilkakrotnie, a zainteresowani użytkownicy nie wymieniają od 40 do 80 proc. informacji. Nie możemy sobie pozwolić na takie marnowanie pracy i pieniędzy - tłumaczy Danamaki.

8 lipca 2014 r. Komisja przedstawiła dotychczasowe postępy osiągnięte na poziomach unijnym i krajowym od czasu opracowania planu działania dotyczącego mechanizmu CISE w 2010 r. W swoim komunikacie KE zaproponowała również wytyczne i priorytety dla dalszych działań, zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym.

Zdaniem KE, należy skoncentrować na dalszej poprawie wymiany informacji - w szczególności między władzami cywilnymi a wojskowymi - aby lepiej powiązać ze sobą istniejące systemy nadzoru morskiego i doprowadzić do ich interoperacyjności. Przyczyni się to do zwiększenia skuteczności, jakości, zdolności reagowania i koordynacji działań w zakresie nadzoru morskiego na wodach UE, jak również w każdym obszarze geograficznym, w którym UE ma żywotne interesy. Pomoże stworzyć bezpieczniejszy klimat inwestycyjny dla niebieskiego wzrostu i przyczyni się do zwiększenia dobrobytu i bezpieczeństwa obywateli UE.

W najbliższej przyszłości Komisja zamierza zainicjować projekt w ramach 7. programu ramowego w dziedzinie badań w celu sprawdzenia morskiego CISE na dużą skalę. Wspólnie z państwami członkowskimi Komisja przygotuje także podręcznik dotyczący zaleceń w zakresie najlepszych praktyk związanych ze sposobem stosowania CISE w oparciu o doświadczenia z istniejących systemów i projektów pilotażowych, takich jak MARSUNO, Bluemassmed i Cooperation. Komisja będzie również nadal wspierać środki służące rozwijaniu standardów umożliwiających interoperacyjność systemów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH