Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KE chce ustanowić zakaz importu ryb z Kambodży, Belize i Gwinei

  • Autor: PAP
  • Data: 27-11-2013, 09:33

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek, by w UE ustanowić zakaz importu ryb z Kambodży, Belize i Gwinei w związku z niewystarczającą kontrolą floty i nielegalnymi połowami. KE ostrzegła też 5 innych krajów.

Celem propozycji jest zapewnienie, że ryby trafiające na talerz konsumentów pochodzą ze zrównoważonych i legalnych połowów" - powiedziała podczas konferencji w Brukseli komisarz UE ds. rybołówstwa Maria Damanaki. By zakaz importu ryb z tych trzech krajów wszedł w życie, muszą go jeszcze zatwierdzić unijni ministrowie. Także unijne statki mają nie prowadzić połowów na wodach Kambodży, Belize i Gwinei.

Damanaki podkreśliła, że UE restrykcyjnie kontroluje swoich rybaków, ale import stanowi 65 proc. konsumpcji.

KE przypomniała, że minął już rok od udzielenia ostrzeżenia Belize, Kambodży i Gwinei ws. zwalczania nielegalnych połowów, w związku z tym teraz zostaną one wskazane jako "niewspółpracujące państwa trzecie". "Pomimo że Komisja podjęła ścisłą współpracę z władzami tych państw w celu ustanowienia systemu zarządzania rybołówstwem i skutecznych środków kontroli, te trzy państwa nadal nie rozwiązały problemów strukturalnych i nie wykazały rzeczywistego zaangażowania na rzecz rozwiązania problemu nielegalnych połowów" - czytamy w informacji KE.

Ponadto Komisja formalnie ostrzegła we wtorek Koreę, Ghanę i Curacao, ponieważ "nie wywiązują się one z międzynarodowych zobowiązań w zakresie zwalczania nielegalnych połowów". W decyzji przedstawiono konkretne zarzuty, takie jak nieusuwanie niedociągnięć w monitorowaniu i kontroli połowów. Zasugerowano też możliwe działania naprawcze. Także tym krajom grozi zamknięcie unijnego rynku, jeśli nie poprawią sytuacji.

W ubiegłym roku formalne ostrzeżenia otrzymały natomiast: Fidżi, Panama, Sri Lanka, Togo i Vanuatu, ale KE oceniła, że kraje te z nią ściśle współpracowały i "zrobiły rzeczywiste postępy". "Wprowadziły one nowe akty prawne i usprawniły systemy monitorowania, kontroli i inspekcji, w wyniku czego przedłużono negocjacje z tymi państwami do lutego 2014 r., a ocenę poczynionych postępów przewidziano na wiosnę" - czytamy.

W sierpniu KE nałożyła sankcje handlowe na Wyspy Owcze w związku z przeławianiem ryb. Sankcje te - to zakaz importu śledzi i makreli oraz ograniczenia w użytkowaniu unijnych portów przez statki poławiające śledzie i makrele na wodach Wysp Owczych.

W listopadzie Wyspy Owcze, poparte przez Danię, złożyły skargę na unijny zakaz do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH