Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KE ocenia straty branży rybnej związane z rosyjskim embargo

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 03-09-2014, 13:06
KE ocenia straty branży rybnej związane z rosyjskim embargo
Maria Damanaki, komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa w KE (fot. Wikimedia Commons, na licencji CC BY-2.0, autor: Chatham House)

Maria Damanaki, pełniąca funkcję komisarza ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa w Komisji Europejskiej, poinformowała we wtorek, że na bieżąco monitoruje sytuację w branży rybnej w związku z nałożonym przez Rosję na początku sierpnia embargo.

Damanaki przypomina, że organizacje producenckie, których członkowie ucierpią w związku z ograniczeniami w handlu z Rosją, mogą występować o pomoc finansową do Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EMFF). Uruchomienie tego typu pomocy nie jest uzależnione od dodatkowej zgody Komisji Europejskiej.

W 2013 r. całkowita wartość eksportu tych produktów rybnych, które zostały objęte rosyjskim embargo (żywe, świeże, schłodzone, zamrożone, solone, w solance i wędzone ryby, mięczaki i skorupiaki), wyniosła 144 mln euro. To ok. 2 proc. całkowitej wartości wyprodukowanych w Unii Europejskiej produktów rybnych. Najwięcej wymienionych produktów eksportowały w 2013 r. do Rosji Dania, Łotwa, Wielka Brytania, Irlandia, Estonia, Hiszpania oraz Francja.

Rosja to szósty największy importer produktów rybnych z UE. W 2013 r. wartość całego eksportu produktów rybnych (również tych, które nie zostały objęte embargo) z UE do Rosji wyniosła 199 mln euro, co stanowiło 5 proc. całkowitej wysyłki produktów rybnych poza UE.

Przypomnijmy, na początku sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu artykułów rolno-spożywczych i żywności z państw, które nałożyły na nią sankcje w związku z rolą Moskwy w konflikcie ukraińskim, czyli z USA, państw UE, Kanady, Australii i Norwegii. Roczny zakaz importu dotyczy mięsa, owoców, warzyw, serów, nabiału i innych produktów, w tym ryb.

20 sierpnia Rosja zmodyfikowała spis towarów objętych zakazem importu z UE, dopisując do niego żywe ryby. Jako wyjątek wymieniono narybek łososi atlantyckich i pstrągów - wstrzymanie jego importu groziłoby kłopotami dla całego rosyjskiego sektora farmingu tych ryb.

Czytaj także:
Embargo Rosji szansą dla przetwórców ryb?
Prezes Graala: Rosyjskie embargo bez większego wpływu na branżę rybną
Prezes Wilbo: Kontakty handlowe z Rosją obarczone są wysokim ryzykiem

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH