REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

KE: Polska i innych 9 państw otrzyma niższe kwoty połowowe w 2014 r.

  • Autor: PAP
  • Data: 11-08-2014, 14:26

Dziesięć państw UE, które zadeklarowały przekroczenie kwot połowowych przyznanych im na 2013 r. - w tym Polska - otrzyma niższe kwoty połowowe dla odnośnych stad w 2014 r. - poinformowała w poniedziałek w komunikacie Komisja Europejska.

REKLAMA

Zgodnie z komunikatem w przypadku Polski odliczenia obejmą kwoty połowowe łososia atlantyckiego i szprota oraz gatunki powiązane. Wyniosą one odpowiednio 216 ton oraz 5212 ton.

Oprócz Polski tegoroczne odliczenia kwot połowowych dotyczą Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Portugalii oraz Wielkiej Brytanii i odnoszą się do 45 stad ryb. Wszelkich odliczeń od kwot dokonuje się w odniesieniu do tych samych stad, które zostały przełowione w poprzednim roku; dalsze odliczenia następują w przypadku wielokrotnego przełowienia, przekroczenia kwot o ponad 5 proc., lub jeżeli dane stado jest objęte planem wieloletnim.

KE wyjaśniła, że co roku ogłasza takie odliczenia, aby niezwłocznie reagować na szkody wyrządzone stadom przełowionym w roku poprzednim i zapewnić zrównoważone wykorzystywanie przez państwa członkowskie wspólnych zasobów ryb. W porównaniu do dwóch ostatnich lat liczba dokonanych odliczeń obniżyła się o 22 proc.

"Jeśli chcemy faktycznie walczyć z przełowieniem, musimy literalnie stosować przepisy, a to oznacza przestrzeganie kwot. Z radością zauważam, że jeżeli chodzi o utrzymanie się w granicach kwot połowowych, w 2013 r. wykonaliśmy zadanie lepiej niż w poprzednich latach. Jednakże, aby doprowadzić zasoby rybne w całej Europie do dobrego stanu, potrzebujemy również skutecznej kontroli służącej egzekwowaniu obowiązujących przepisów" - powiedziała cytowana w komunikacie komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Maria Damanaki.

KE wyjaśniła, że jeśli państwo członkowskie nie dysponuje kwotą, z której mogłoby zrekompensować przełowienie, stosowne ilości odlicza się od kwoty połowowej z alternatywnego stada w tym samym obszarze geograficznym, z uwzględnieniem konieczności unikania odrzutów w połowach wielogatunkowych.

W komunikacie poinformowano, że decyzje o odliczeniach w odniesieniu do innych stad zapadają po konsultacjach z zainteresowanymi państwami członkowskimi i zostaną opublikowane w oddzielnym rozporządzeniu jeszcze w tym roku. Z drugiej strony, jeżeli kwota dostępna nie jest wystarczająca, aby w pełni uwzględnić wspomniane odliczenia, pozostałe ilości zostają przeniesione na rok następny.

Zgodnie z informacją podstawą prawną odliczeń stanowi rozporządzenie (WE) nr 1224/2009. Nakazuje ono Komisji naliczanie odliczeń od przyszłych kwot państw członkowskich, które przełowiły stada. W celu zapewnienia trwałości stad stosuje się pewne mnożniki określone w tym rozporządzeniu.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH