Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KE: Polska i innych 9 państw otrzyma niższe kwoty połowowe w 2014 r.

  • Autor: PAP
  • Data: 11-08-2014, 14:26

Dziesięć państw UE, które zadeklarowały przekroczenie kwot połowowych przyznanych im na 2013 r. - w tym Polska - otrzyma niższe kwoty połowowe dla odnośnych stad w 2014 r. - poinformowała w poniedziałek w komunikacie Komisja Europejska.

Zgodnie z komunikatem w przypadku Polski odliczenia obejmą kwoty połowowe łososia atlantyckiego i szprota oraz gatunki powiązane. Wyniosą one odpowiednio 216 ton oraz 5212 ton.

Oprócz Polski tegoroczne odliczenia kwot połowowych dotyczą Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Portugalii oraz Wielkiej Brytanii i odnoszą się do 45 stad ryb. Wszelkich odliczeń od kwot dokonuje się w odniesieniu do tych samych stad, które zostały przełowione w poprzednim roku; dalsze odliczenia następują w przypadku wielokrotnego przełowienia, przekroczenia kwot o ponad 5 proc., lub jeżeli dane stado jest objęte planem wieloletnim.

KE wyjaśniła, że co roku ogłasza takie odliczenia, aby niezwłocznie reagować na szkody wyrządzone stadom przełowionym w roku poprzednim i zapewnić zrównoważone wykorzystywanie przez państwa członkowskie wspólnych zasobów ryb. W porównaniu do dwóch ostatnich lat liczba dokonanych odliczeń obniżyła się o 22 proc.

"Jeśli chcemy faktycznie walczyć z przełowieniem, musimy literalnie stosować przepisy, a to oznacza przestrzeganie kwot. Z radością zauważam, że jeżeli chodzi o utrzymanie się w granicach kwot połowowych, w 2013 r. wykonaliśmy zadanie lepiej niż w poprzednich latach. Jednakże, aby doprowadzić zasoby rybne w całej Europie do dobrego stanu, potrzebujemy również skutecznej kontroli służącej egzekwowaniu obowiązujących przepisów" - powiedziała cytowana w komunikacie komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Maria Damanaki.

KE wyjaśniła, że jeśli państwo członkowskie nie dysponuje kwotą, z której mogłoby zrekompensować przełowienie, stosowne ilości odlicza się od kwoty połowowej z alternatywnego stada w tym samym obszarze geograficznym, z uwzględnieniem konieczności unikania odrzutów w połowach wielogatunkowych.

W komunikacie poinformowano, że decyzje o odliczeniach w odniesieniu do innych stad zapadają po konsultacjach z zainteresowanymi państwami członkowskimi i zostaną opublikowane w oddzielnym rozporządzeniu jeszcze w tym roku. Z drugiej strony, jeżeli kwota dostępna nie jest wystarczająca, aby w pełni uwzględnić wspomniane odliczenia, pozostałe ilości zostają przeniesione na rok następny.

Zgodnie z informacją podstawą prawną odliczeń stanowi rozporządzenie (WE) nr 1224/2009. Nakazuje ono Komisji naliczanie odliczeń od przyszłych kwot państw członkowskich, które przełowiły stada. W celu zapewnienia trwałości stad stosuje się pewne mnożniki określone w tym rozporządzeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH