Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KE ponownie przeanalizuje liczebność dorsza bałtyckiego

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 10-08-2015, 15:19
KE ponownie przeanalizuje liczebność dorsza bałtyckiego
Fot. Shutterstock

Komisja Europejska ponownie analizuje dane liczebności stada dorsza bałtyckiego. Jest to wynikiem listu wystosowanego przez Kazimierza Plocke, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  1. Kazimierz Plocke do Karmenu Velli, komisarza ds. środowiska, spraw morskich i rybołówstwa Komisji Europejskiej odniósł się opublikowanego doradztwa naukowego Międzynarodowej Rady ds. Badań Morza (ICES) na rok 2016.

Polski wiceminister zwrócił uwagę na kwestie dotyczące mieszania się stada wschodniego oraz stada zachodniego dorsza bałtyckiego.

- W ostatnich latach ICES konsekwentnie  wskazywał na trudności w odpowiednim określeniu skali tego zjawiska, ze względu na jego zróżnicowanie pod względem obszarów i sezonów połowowych, a także między różnymi grupami wiekowymi ryb (...) Było to ściśle powiązane i spójne z wysokim poziomem ogólnej niepewności doradztwa dla dorsza stada wschodniego - wskazał Plocke.

Dodał, iż w raporcie opublikowanym w maju przez ICES widoczna jest istotna zmiana podejścia do problemu mieszani się stad i to pomimo braku przeprowadzenia pogłębionych badań.

- Przedstawione przez ICES kalkulacje skali i skutków mieszania się stad są wysoce niepewne (...) jestem głęboko zaniepokojony, że tak ważna kwestia miałaby być rozstrzygana na podstawie szeregu niepewnych przypuszczeń i założeń, bez uwzględnienia pełnych i wiarygodnych danych naukowych - stwierdził Plocke.

Polski wiceminister wskazał, że zmiana w doradztwie ICES może poważnie skomplikować nadchodzące negocjacje limitów połowowych na rok 2016. 

Karmenu Velli odpowiadając na list Kazimierza Plocke, zgodził się z opiniami, że w doradztwie ICES zauważalna jest istotna zmiana podejścia w porównaniu z latami ubiegłymi.

- (...) powinniśmy ustalić kwoty na 2016 r. zgodnie z celami wspólnej polityki rybołówstwa oraz powinniśmy zapewnić wystarczającą ochronę najsłabszych stad. Kwoty będą rozdzielane między państwa członkowskie zgodnie z uzgodnioną przez nie względną stabilnością (...) wszelkie zmiany w metodzie naukowej stosowanej przy ocenie stada nie powinny powodować nieuzasadnionych utrudnień lub nieuzasadnionego nadzwyczajnego zysku dla którejkolwiek z zainteresowanych stron - napisał Kermenu Velli.

Zapewnił również, że podległe mu służby analizują opinię ICES, a także przygotowują dodatkowe wnioski.

Velli wezwał także Polskę do "dołożenia wszelkich starań" w ramach prezydencji w forum BALTFISH, aby proces ustalania uprawnień do połowów zakończył się powodzeniem.

BALTFISH to forum, w skład którego wchodzą państwa Unii Europejskiej położone nad Morzem Bałtyckim. Celem forum jest wzmacnianie współpracy w zakresie polityki rybołówstwa oraz zarządzania nim. Polska przewodniczy pracom od lipca 2015 do końca czerwca 2016 roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH