Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KE wezwała Polskę do wypełnienia zobowiązań wynikających z prawa UE

  • Autor: portalspozywczy.pl, pr
  • Data: 20-11-2013, 15:26

Przyjmując comiesięczny pakiet decyzji dotyczących uchybień zobowiązaniom państwa członkowskiego, Komisja Europejska podjęła kroki prawne przeciwko państwom członkowskim, które nie wypełniły swoich zobowiązań wynikających z prawa UE. Komisja przyjęła dziś 248 decyzji, w tym 58 uzasadnionych opinii i 12 decyzji dotyczących skierowania spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trzy z nich dotyczą Polski.

Komisja Europejska skierowała dziś do Polski formalny wniosek wzywający do zapewnienia pełnej zgodności z dyrektywą 2012/31 w sprawie zdrowia ryb utrzymywanych w gospodarstwie rybackim. Celem tej dyrektywy jest udoskonalenie istniejących przepisów dotyczących zwierząt akwakultury.

Polska nadal nie dokonała transpozycji tej dyrektywy do prawa krajowego, mimo że powinna była to uczynić do dnia 1 stycznia 2013 r. Polska ma 2 miesiące na poinformowanie Komisji o środkach podjętych w celu zapewnienia pełnej zgodności z prawem UE. Niedopełnienie obowiązku powiadomienia o odpowiednich środkach może doprowadzić do skierowania sprawy przez Komisję do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Komisja Europejska wystąpiła także z oficjalnym wnioskiem do Włoch, Polski, Słowenii i Finlandii, wzywając je do zapewnienia pełnej zgodności z dyrektywą w sprawie sfałszowanych produktów leczniczych Dyrektywa 2011/62/UE w sprawie zapobiegania wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji.

Celem tej dyrektywy jest ochrona pacjentów przed sfałszowanymi produktami leczniczymi. Ustanawia ona zharmonizowane, ogólnoeuropejskie środki bezpieczeństwa i kontroli, które zapewniają łatwiejsze wykrywanie sfałszowanych produktów leczniczych i poprawę weryfikacji i kontroli na granicach UE oraz w obrębie UE.

Te cztery kraje UE nie dokonały jeszcze transpozycji tej dyrektywy do prawa krajowego, mimo iż ostateczny termin transpozycji upłynął 2 stycznia 2013 r. Państwa te mają teraz dwa miesiące na poinformowanie Komisji o środkach podjętych w celu zapewnienia pełnej zgodności z przepisami UE. Niedopełnienie obowiązku powiadomienia o odpowiednich środkach może doprowadzić do skierowania spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ponadto, Komisja Europejska wezwała część państw członkowskich do zapewnienia zgodności krajowych ram prawnych dotyczących gier hazardowych z podstawowymi swobodami zapisanymi w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Między innymi, podjęła decyzję o skierowaniu do Belgii, Cypru, Republiki Czeskiej, Litwy, Polski i Rumunii oficjalnych wniosków o udzielenie informacji na temat krajowych przepisów ograniczających świadczenie gier hazardowych on line.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze