REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

KE zaproponowała limity połowowe na 2015 r. dla Atlantyku i Morza Północnego

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 03-11-2014, 11:17

W minionym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła uprawnienia do połowów na 2015 r. dla Atlantyku i Morza Północnego. Jest to coroczny wniosek dotyczący ilości ryb, jakie będą mogli w przyszłym roku odłowić rybacy UE z głównych zasobów ryb poławianych przemysłowo.

REKLAMA

Wniosek KE po raz pierwszy opiera się na nowej Wspólnej Polityce Rybołówstwa. Jednym z głównych filarów nowej WPRyb jest doprowadzenie do tego, aby wszystkie stada poławiane były na poziomach zapewniających zrównoważenie, czyli zgodnie z zasadą maksymalnego podtrzymywalnego połowu. Kiedy to tylko możliwe, naukowcy doradzają, w jaki sposób doprowadzić stada do poziomów zapewniających zrównoważenie. W odniesieniu do stad w wodach europejskich, które nie były przedmiotem uzgodnień z partnerami międzynarodowymi, Komisja proponuje zwiększenie lub utrzymanie limitów połowowych dla 29 stad oraz zmniejszenie limitów dla 40 stad, w oparciu o opinie naukowe.

W odniesieniu do wielu stad wspólnie eksploatowanych z partnerami międzynarodowymi negocjacje wciąż trwają. W związku z powyższym na obecnym etapie niniejszy wniosek zawiera wyłącznie dane liczbowe dla około połowy stad. Zostanie on uzupełniony po zakończeniu negocjacji z państwami trzecimi oraz w ramach regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem.

Przedmiotowy wniosek będzie omawiany przez ministrów państw członkowskich na posiedzeniu Rady ds. Rybołówstwa w dniach 15/16 grudnia i wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2015 r.

We wniosku KE określono poziomy całkowitego dopuszczalnego połowu (TAC) oraz nakładu połowowego, zarówno dla stad zarządzanych wyłącznie przez UE, jak i dla stad zarządzanych wraz z państwami trzecimi, takimi jak Norwegia, czy też za pośrednictwem regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem w oceanach na całym świecie.

W przypadku niektórych stad unijnych utrzymujących się na poziomie maksymalnego podtrzymywalnego połowu, takich jak żabnicowate i ostroboki w wodach Półwyspu Iberyjskiego, sole w zachodniej części kanału La Manche i homarce w Morzu Północnym, Komisja proponuje zwiększenie TAC. Stada te świadczą o odniesionym sukcesie, zarówno dla sektora rybołówstwa, jak i zainteresowanych państw członkowskich, które wykazały, że zarządzanie stadami w sposób odpowiedzialny i podejmowanie decyzji w celu osiągnięcia maksymalnego podtrzymywalnego połowu prowadzi do osiągnięcia zrównoważonych zasobów rybnych i opłaca się finansowo dla osób zatrudnionych w tym sektorze.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH