Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KE zaproponowała limity połowowe na 2015 r. dla Atlantyku i Morza Północnego

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 03-11-2014, 11:17

W minionym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła uprawnienia do połowów na 2015 r. dla Atlantyku i Morza Północnego. Jest to coroczny wniosek dotyczący ilości ryb, jakie będą mogli w przyszłym roku odłowić rybacy UE z głównych zasobów ryb poławianych przemysłowo.

Wniosek KE po raz pierwszy opiera się na nowej Wspólnej Polityce Rybołówstwa. Jednym z głównych filarów nowej WPRyb jest doprowadzenie do tego, aby wszystkie stada poławiane były na poziomach zapewniających zrównoważenie, czyli zgodnie z zasadą maksymalnego podtrzymywalnego połowu. Kiedy to tylko możliwe, naukowcy doradzają, w jaki sposób doprowadzić stada do poziomów zapewniających zrównoważenie. W odniesieniu do stad w wodach europejskich, które nie były przedmiotem uzgodnień z partnerami międzynarodowymi, Komisja proponuje zwiększenie lub utrzymanie limitów połowowych dla 29 stad oraz zmniejszenie limitów dla 40 stad, w oparciu o opinie naukowe.

W odniesieniu do wielu stad wspólnie eksploatowanych z partnerami międzynarodowymi negocjacje wciąż trwają. W związku z powyższym na obecnym etapie niniejszy wniosek zawiera wyłącznie dane liczbowe dla około połowy stad. Zostanie on uzupełniony po zakończeniu negocjacji z państwami trzecimi oraz w ramach regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem.

Przedmiotowy wniosek będzie omawiany przez ministrów państw członkowskich na posiedzeniu Rady ds. Rybołówstwa w dniach 15/16 grudnia i wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2015 r.

We wniosku KE określono poziomy całkowitego dopuszczalnego połowu (TAC) oraz nakładu połowowego, zarówno dla stad zarządzanych wyłącznie przez UE, jak i dla stad zarządzanych wraz z państwami trzecimi, takimi jak Norwegia, czy też za pośrednictwem regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem w oceanach na całym świecie.

W przypadku niektórych stad unijnych utrzymujących się na poziomie maksymalnego podtrzymywalnego połowu, takich jak żabnicowate i ostroboki w wodach Półwyspu Iberyjskiego, sole w zachodniej części kanału La Manche i homarce w Morzu Północnym, Komisja proponuje zwiększenie TAC. Stada te świadczą o odniesionym sukcesie, zarówno dla sektora rybołówstwa, jak i zainteresowanych państw członkowskich, które wykazały, że zarządzanie stadami w sposób odpowiedzialny i podejmowanie decyzji w celu osiągnięcia maksymalnego podtrzymywalnego połowu prowadzi do osiągnięcia zrównoważonych zasobów rybnych i opłaca się finansowo dla osób zatrudnionych w tym sektorze.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH