Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Kiepskie wyniki Wilbo. Dalszy spadek przychodów i zysku

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 30-08-2016, 11:21
Kiepskie wyniki Wilbo. Dalszy spadek przychodów i zysku
Bożena Serzycka, prezes Wilbo. Fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

W pierwszym półroczu bieżącego roku Wilbo osiągnęło 16,9 mln zł przychodów ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, wobec 18,4 mln przed rokiem. Zysk netto rybnej spółki spadł z 86 do 10 tys. zł.

Wilbo poinformowało, że za spadek sprzedaży odpowiada w szczególności spadek przychodów ze sprzedaży produktów na co niewątpliwie wpływ miała niższa niż w I półroczu 2015 r. sprzedaż do Grupy Bałtyckiej zajmującej się dystrybucją produktów firmy. 

- Spłata w okresie sprawozdawczym 3 rat układu (...) znacznie ograniczyła możliwości finansowe Spółki, co miało przełożenie na niemożliwość zrealizowania wszystkich zamówień sprzedażowych. Spółka
zrezygnowała również z niektórych mało rentownych kontraktów, które nie przynosiły oczekiwanego zysku - czytamy w opublikowanym raporcie. 

W półroczu bieżącego roku koszty sprzedaży Wilbo zmniejszyły się o 268 tys. zł w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Było to związane ze znacznym zmniejszeniem kosztów usług agencyjnych, energii elektrycznej, usług transportowych oraz usług poligraficznych.

Koszty ogólnego zarządu zmniejszyły się o 114 tys. zł. W konsekwencji zysk netto na sprzedaży wyniósł 159 tys. zł, co stanowi wzrost o 84 tys. zł w porównaniu r/r. Spadek wyniku w okresie sprawozdawczym uzyskano z działalności operacyjnej. O kwotę 140 tys. zł zmniejszyły się przychody operacyjne oraz o 16 tys. zł zwiększyły się koszty operacyjne.

W analizowanym okresie Wilbo osiągnęło wynik z działalności finansowej na poziomie uzyskanego w okresie porównawczym. Jednocześnie firma wypracowała zysk brutto o 76 tys. zł niższy niż w okresie porównawczym.

Zysk netto rybnej spółki okazał się równy zyskowi brutto i wyniósł 10 tys. zł w porównaniu do 86 tys. zł w roku ubiegłym.

W strukturze sprzedaży komercyjnej Wilbo największy udział w dalszym ciągu posiadają konserwa rybne, które odpowiadają za 64 proc. wartości przychodów ze sprzedaży (80 proc. w I półroczu 2015 roku). Drugą grupę stanowią ryby mrożone, na które przypada 13 proc. ogólnych przychodów wypracowanych w okresie sprawozdawczym (udział w strukturze przychodów bez zmian).

 

Wilbo zanotowało spadek sprzedaży komercyjnej, która w analizowanym okresie odpowiadała za 77 proc. całości przychodów rybnej spółki (93 proc. w roku ubiegłym). 

- Spadek sprzedaży komercyjnej wynika z braku wystarczających środków obrotowych, które pozwoliłyby na realizację założonych poziomów sprzedaży. Na spadek sprzedaży w grupie konserw miało również wpływ wprowadzone w trzecim kwartale 2015 przez Rosję, embargo na produkty rybne, w tym na konserwy rybne - poinformowała firma. 

KOMENTARZE: (4)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • ramzes 13-09-2016, 21:46:
lepiej, gdyby pokazali zdjęcia pracownic, dużo atrakcyjniejsze, zwłaszcza jedna ;p
  • antek 06-09-2016, 09:30:
Idąc tym tropem, ze wszystkich artykułów o Graalu należałoby powycinać zdjęcia p. Bogusława...a jest tego sporo.
  • Pan 30-08-2016, 18:20:
Londyńczyk-u masz rację bo jak zdejmą "jej" zdjęcie to chociaż będzie można zobaczyć jak wyglądają puszki z ich logo, bo w sklepach tego nie ma ;(
Podobno całą produkcję wysyłają "na wyspy" więc w związku że jest popyt na Neptuna to może warto coś poimportować ;)

Zobacz wszystkie komentarze (4)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH