Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Kolejna odsłona sporu pomiędzy Seko i Wilbo

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 10-07-2014, 10:42
Kolejna odsłona sporu pomiędzy Seko i Wilbo
Kazimierz Kustra, prezes Seko

Zarząd Seko wysłał do Sądu Rejonowego w Gdyni wniosek o zawezwanie przez sąd znajdującej się w upadłości układowej spółki Wilbo, Waldemara Wilandta i Dariusza Bobińskiego do próby ugodowej. Seko chce, aby te trzy podmioty solidarnie zapłaciły kwotę 10 mln złotych z tytułu kary umownej wraz z należnymi odsetkami na rzecz Seko oraz spółki Złota Rybka. To tyle samo, ile od około dwóch lat od Seko i Złotej Rybki żądają Wilandt i Bobiński.

Zawezwanie do próby ugodowej składane jest jeszcze przed wniesieniem pozwu i wszczęciem procesu między stronami. Jeśli w ramach postępowania pojednawczego dojdzie do zawarcia ugody, to de facto zastępuje ono proces sądowy.

Jak poinformowało Seko, złożyło ono swój wniosek w celu przerwania biegu terminu przedawnienia roszczenia Seko oraz Złotej Rybki wobec wskazanych podmiotów.

Aktualnie przed Sądem Okręgowym w Gdańsku toczy się postępowanie z powództwa Waldemara Wilandta i Dariusza Bobińskiego przeciwko Seko i Złotej Rybce o zapłatę 10 mln zł wraz z odsetkami (od dnia 25 lipca 2012 r. do dnia zapłaty). W zależności od rozstrzygnięcia, które zapadnie w tym postępowaniu, Seko podejmie decyzję co do dalszych działań prawnych wobec Wilbo. 

Bobiński i Wilandt, akcjonariusze Wilbo, w lipcu 2012 r. odstąpili od umowy na podstawie której spółkę mialo przejąć Seko. Powodem było żądanie renegocjacji warunków kontraktu przez Seko i opóźnienie nowej emisji akcji tej spółki skierowanej do akcjonariuszy Wilbo - informowało wówczas Wilbo w komunikacie.

Jak podano w lipcu 2012 r. w komunikacie, na początku owego miesiąca spełnione zostały wszystkie formalne warunki do podpisania umowy objęcia akcji Seko przez akcjonariuszy Wilbo, którzy byli gotowi do spełnienia świadczenia wzajemnego, jednak przedstawiciele Seko odmówili podpisania umowy, żądając renegocjacji warunków umowy inwestycyjnej poprzez zamieszczenie dodatkowych postanowień umownych wraz z zapisami o karach umownych.

Pod koniec lutego 2012 r. Seko podpisało z Wilbo umowę inwestycyjną w sprawie ustalenia zasad, na jakich kupi od akcjonariuszy Wilbo akcje tej spółki w celu uzyskania 65,9 proc. głosów na jej WZ. Seko planowało połączyć się z Wilbo poprzez przeniesienie całego majątku Wilbo na Seko w zamian za akcje nowej emisji Seko, które będą wydane akcjonariuszom Wilbo.

W maju 2012 r. ZWZ Seko zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji 1.284.148 akcji serii D. Cena emisyjna akcji została ustalona na 6,909 zł. Akcje serii D miały zostać objęte przez dwóch głównych akcjonariuszy Wilbo, Dariusza Bobińskiego i Waldemara Wilandta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

SEKSeko SA
WLBWILBO SA

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze