Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Kolejna odsłona sporu Seko z były akcjonariuszami Wilbo. Jest kasacja do SN

  • Autor: RW, portalspozywczy.pl
  • Data: 01-05-2016, 12:03
Kolejna odsłona sporu Seko z były akcjonariuszami Wilbo. Jest kasacja do SN
Kazimierz Kustra, prezes Seko. Fot. Seko

- W dniu 29 kwietnia 2016 roku wpłynęła do Spółki informacja o złożeniu przez Waldemara Wilandta oraz Dariusza Bobińskiego skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 24 listopada 2015 r. - poinformowało Seko w komunikacie.

Kasacja do Sądu Najwyższego dotyczy sprawy z powództwa wskazanych osób przeciwko spółkom Seko oraz Złota Rybka Sp. z o.o. (podmiot dominujący wobec Seko). Sąd Apelacyjny, a wcześniej Sąd Okręgowy w Gdańsku, oddaliły powództwo Waldemara Wilandta oraz Dariusza Bobińskiego o solidarną zapłatę kary umownej w wysokości 10 mln zł z tytułu rzekomego niewykonania umowy inwestycyjnej z dnia 22 lutego 2012 r.

Sprawa ciągnie się od ponad trzech lat. W roku 2012 Seko było zainteresowane przejęciem Wilbo, którego głównymi akcjonariuszami byli wtedy Wilandt i Bobiński. 

Podpisano nawet umowę inwestycyjną ustalająca zasady, na których Seko miało nabyć od głównych akcjonariuszy Wilbo akcje spółki w celu uzyskania 65,9 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu jej akcjonariuszy. Umowa była etapem przedsięwzięcia zmierzającego do połączenia obu spółek poprzez przeniesienie całego majątku Wilbo na Seko w zamian za wydanie dotychczasowym akcjonariuszom Wilbo akcji nowej emisji Seko.

ZWZ Seko w maju 2012 roku zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji 1.284.148 akcji serii D, których cena została ustalona na 6,909 zł. Akcje te miały trafić do ówczesnych głównych akcjonariuszy Wilbo - Dariusza Bobińskiego i Waldemara Wilandta.

Ostatecznie jednak Bobiński i Wilandt w lipcu 2012 roku odstąpili od umowy, na mocy której Wilbo miało zostać przejęte przez Seko. W wydanym wówczas komunikacie napisano, że powodem decyzji jest żądanie renegocjacji warunków kontraktu przez Seko i opóźnienie nowej emisji akcji tej spółki.

Byli akcjonariusze Wilbo wnieśli do Sądu Okręgowego w Gdańsku powództwo przeciwko Seko oraz Złotej Rybce domagając się solidarnej zapłaty przewidzianej kary umownej w wysokości 10 mln złotych

W lutym ubiegłego roku sąd w całości oddalił powództwo Wilandta i Bobińskiego, jednak biznesmeni złożyli apelację. 24 listopada Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał decyzję sądu okręgowego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

SEKSeko SA

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Techn. Przetw. Rybnego 05-05-2016, 14:11:
zamiast tzw. "bisnesmeni" klocic sie i roszczyc zadania moze zastanowili by sie nad tym jak wyprowadzic na prosta droge Firme WILBO i porzeglowac z nowa bryza na szerokie wody Polskiego Przetworstwa Rybnego.
Przy takich prywatach jakie reprezentuja ci dwaj panowie dalego zalodze do zbawiennego ladu.
Prywata i jeszcze raz prywata.
A rezultaty tego takie jakie sa.
A tak nawiasem pisalem juz zreszta o tym:
trzeba by zastanowic sie i uregulowac odpowiedzialnosc prawno/osobowa poniektorych "bisnesmenow"
W gre wchodza duze pieniadze z EU a poniekad tez i nasze jako podatnikow.
  • fish 05-05-2016, 13:16:
literówki !!! gramatyka !!!

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH