Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Komisarz UE ds. rybołówstwa: Nasz sektor zmieni się radykalnie

  • Autor: portalspożywczy.pl, europa.eu
  • Data: 10-12-2013, 16:58
Komisarz UE ds. rybołówstwa: Nasz sektor zmieni się radykalnie
Zdaniem Marii Damanaki, sektor rybołówstwa zmieni się radykalnie

Maria Damanaki, komisarz UE ds. rybołówstwa i gospodarki morskiej, z zadowoleniem przyjęła dzisiejsze końcowe głosowanie Parlamentu Europejskiego, w którym opowiedział się on za nową, zreformowaną wspólną polityką rybołówstwa w UE, zainicjowaną przez Unię w lipcu 2011 r. Wynik głosowania oznacza, że reforma została oficjalnie przyjęta i będzie stosowana na wszystkich wodach Unii Europejskiej począwszy od 1 stycznia 2014 r.

- Wynik dzisiejszego głosowania w Parlamencie Europejskim oznacza, że mamy już politykę, która radykalnie zmieni nasz sektor rybołówstwa i utoruje drogę do stabilnej sytuacji rybaków i stanu zasobów w przyszłości. Jestem bardzo wdzięczna zarówno Parlamentowi, jak i Radzie za ich zaangażowanie, wizję i ogólne poparcie dla wniosków przedstawionych przez Komisję. Dzięki temu możemy obecnie bardzo szybko przywrócić zrównoważone rybołówstwo i położyć kres niegospodarnym praktykom - powiedziała Damanaki.

Zdaniem komisarz UE ds. rybołówstwa i gospodarki morskiej, nowa wspólna polityka rybołówstwa sprzyja temu, czego teraz najbardziej potrzeba Europie: tworzeniu możliwości zatrudnienia w nadbrzeżnych społecznościach i przywróceniu ich wzrostu.

Zreformowana wspólna polityka rybołówstwa zagwarantuje, że te same zasady i standardy zrównoważonego rozwoju będą stosowane również w odniesieniu do działalności unijnych rybaków na wodach nienależących do UE, oraz że UE będzie w dalszym ciągu dążyć do uwzględniania kwestii trwałości zasobów w zawieranych przez nią umowach międzynarodowych. Zmiana zarządzania i inicjatywy regionalne, które umożliwią zainteresowanym stronom oraz państwom członkowskim określenie wielu szczegółowych kwestii związanych z bieżącym zarządzaniem działalnością połowową, wskazują na bardzo zróżnicowany charakter reformy.

Dzisiejsze głosowanie jest zwieńczeniem długiego procesu zapoczątkowanego szeroko zakrojonymi konsultacjami społecznymi, w wyniku których Komisja przedstawiła w 2011 r. ambitny pakiet reform. Na początku tego roku delegacje Komisji, Rady Ministrów i Parlamentu prowadziły konstruktywne negocjacje zakończone w maju osiągnięciem porozumienia politycznego. W październiku Rada Ministrów jednogłośnie udzieliła poparcia dla tego porozumienia, a ostateczny głos wsparcia wyraził Parlament w głosowaniu na dzisiejszej sesji plenarnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH