Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Komisja rolnictwa za nowelą ustawy o organizacji rynku rybnego

  • Autor: PAP
  • Data: 25-06-2015, 19:24
Komisja rolnictwa za nowelą ustawy o organizacji rynku rybnego
Komisja rolnictwa przyjęła projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego. Fot. Shutterstock

W czwartek sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi poparła projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego. Zmiany mają m.in. ustanowić mechanizm interwencji na rynku rybnym, co ma przyczynić się do zwiększenia jego stabilności oraz wzrostu rentowności - donosi PAP.

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke tłumaczył posłom, że projekt ma pomóc w ochronie krajowego i unijnego rynku ryb, a także pomóc w identyfikacji kraju pochodzenia produktów rybnych.

Uczestniczący w posiedzeniu komisji przedstawiciele Zrzeszenia Rybaków Morskich wnioskowali o uściślenie definicji tzw. centrów pierwszej sprzedaży. Chcieliby, aby był to obiekt budowlany, spełniający odpowiednie wymogi weterynaryjne do sprzedaży żywności. Ich zdaniem pomogłoby to wyeliminować szarą strefę w handlu rybami.

Drugie czytanie projektu w Sejmie ma odbyć się za dwa tygodnie.

Zmiany w ustawie, zdaniem autorów, głównie służą dostosowaniu polskich przepisów do prawodawstwa Unii Europejskiej, odnoszącego się do wspólnej polityki rybołówstwa oraz wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury. Odnoszą się także do unijnego rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom.

W projekcie zaproponowano nowe zasady wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa pochodzących z państw trzecich. To także ma pozwolić skuteczniej eliminować produkty pochodzące z połowów prowadzonych bezprawnie.

Przygotowując projekt MRiRW wskazywało na konieczność zapewnienia wykonalności przepisów nowych rozporządzeń Unii Europejskiej, wprowadzonych w związku z reformą Wspólnej Polityki Rybołówstwa i organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury.

Wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb) ustanawia zasady zarządzania europejskimi flotami rybackimi i ochrony zasobów rybnych. Ma zapewniać rybakom wszystkim państw UE równy dostęp do wód i łowisk, i umożliwiać pracę w warunkach uczciwej konkurencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Wędkarz 29-06-2015, 13:52:
Zrzeszenie Rybaków Morskich (czyt.Armatorów) głównie pod siebie. Co do tej pory towarzystwo poczyniło aby wesprzeć upadające rybołówstwo? Owszem najlepiej wychodzi otwieranie kolejnych central rybnych.(przecież za UE pieniądze)A o kompetencji szanownych Panów urzędników - już nie pisze.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze