Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Koniec sporu Seko z byłymi akcjonariuszami Wilbo?

  • Autor: RW, portalspozywczy.pl
  • Data: 20-02-2015, 11:29
Koniec sporu Seko z byłymi akcjonariuszami Wilbo?
Kazimierz Kustra, prezes Seko. Fot. Seko

W poniedziałek, 16 lutego 2015 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił w całości powództwo Dariusza Bobińskiego i Waldemara Wilandta przeciwko firmie Seko oraz spółce Złota Rybka. Jak się jednak okazuje wyrok nie musi kończyć toczącego się od dwóch lat sporu.

Cała sprawa ma swój początek w roku 2012, kiedy Seko było zainteresowane przejęciem rybnej spółki Wilbo. Pod koniec lutego została nawet podpisana umowa inwestycyjna ustalająca zasady, na których Seko miało nabyć od głównych akcjonariuszy Wilbo akcje tej spółki w celu uzyskania 65,9 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu jej akcjonariuszy. Umowa była etapem przedsięwzięcia zmierzającego do połączenia obu spółek poprzez przeniesienie całego majątku Wilbo na Seko w zamian za wydanie dotychczasowym akcjonariuszom Wilbo akcji nowej emisji Seko.

ZWZ Seko w maju 2012 roku zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji 1.284.148 akcji serii D, których cena została ustalona na 6,909 zł. Akcje te miały trafić do ówczesnych głównych akcjonariuszy Wilbo - Dariusza Bobińskiego i Waldemara Wilandta.

Ostatecznie jednak Bobiński i Wilandt, w lipcu 2012 roku, odstąpili od umowy, na mocy której Wilbo miało zostać przejęte przez Seko. W wydanym wówczas komunikacie napisano, że powodem decyzji jest żądanie renegocjacji warunków kontraktu przez Seko i opóźnienie nowej emisji akcji tej spółki.

Akcjonariusze Wilbo wnieśli do sądu okręgowego w Gdańsku powództwo przeciwko Seko oraz Złotej Rybce domagając się solidarnej zapłaty przewidzianej kary umownej w wysokości 10 mln złotych.

Poniedziałkowa decyzja sądu w całości oddaliła pozew Bobińskiego i Wilandta. Nie oznacza to jednak końca sporu, gdyż wyrok nie jest prawomocny, a stronom przysługuje prawo do wniesienia apelacji.

Zadowolenia z rozstrzygnięcia nie krył Kazimierz Kustra, prezes Seko oraz wspólnik w spółce Złota Rybka.- To nie my zrywaliśmy umowę. Ze wszystkich sił chcieliśmy doprowadzić do połączenia firm, gdyż był to bardzo dobry pomysł. To druga strona podjęła decyzję o wypowiedzeniu warunków porozumienia - tłumaczył w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

Prezes Kustra przyznał, że nie może wykluczyć podjęcia określonych kroków prawnych. - Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku. Dopiero wtedy zastanowimy się co dalej. Musimy wszystko dokładnie przemyśleć - zaznaczył.

Do sprawy odniosła się również Bożena Serzycka, prezes Wilbo, która jednak nie chciała komentować wyroku sądowego. - Nasza spółka nie była stroną tego postępowania. Pozew został wniesiony przez byłych akcjonariuszy Dariusza Bobińskiego oraz Waldemara Wilandta, którzy zgodnie z zawartą umową inwestycyjną mieli do tego prawo. Roszczenia nie pociągały za sobą ewentualnych konsekwencji finansowych dla Wilbo - wyjaśniła prezes Serzycka.

Historia sporu dotyczącego przejęcia Wilbo przez Seko jest długa. Nie ma pewności, czy poniedziałkowy wyrok sądu będzie stanowił o jej zakończeniu - serwisowi portalspozywczy.pl nie udało się ustalić, czy Bobiński i Wilandt będą składali apelację w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

SEKSeko SA
WLBWILBO SA

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH