Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Limity połowowe na 2015 r. zaprezentowane przez KE budzą kontrowersje

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 05-11-2014, 10:38

Ministrowie rybołówstwa powinni niezwłocznie położyć kres nadmiernym połowom - apelują przedstawiciele Europejskiego Programu Morskiego Pew Charitable Trusts. Ich zdaniem, niektóre spośród zaproponowanych przez Komisję Europejską limitów połowowych są co prawda zgodne z naukowymi rekomendacjami, ale w znacznej części opinie specjalistów nie zostały uwzględnione.

28 października Komisja Europejska opublikowała propozycję limitów połowowych na rok 2015. Te tzw. Całkowite Dopuszczalne Połowy (z ang. Total Allowable Catches, TACs) wyznaczają poziomy dozwolonych połowów prowadzonych przez jednostki unijne na Oceanie Atlantyckim i wodach przylegających, w tym na zachód od Szkocji i Irlandii, oraz na Morzu Irlandzkim, Morzu Celtyckim i Morzu Północnym.

Limity połowowe wyznaczane są co roku dla większości stad atlantyckich i powinny być one zgodne ze zreformowaną Wspólną Polityką Rybołówstwa (WPRyb), która weszła w życie w styczniu 2014 roku. Nowa polityka wymaga, aby limity połowowe były ustalane na poziomie zrównoważonym do 2015 roku tam gdzie to możliwe, a w innych przypadkach najpóźniej do 2020. Termin wyznaczony na 2015 rok może zostać odłożony wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, kiedy jego realizacja stanowiłaby zagrożenie dla stabilizacji społecznej i ekonomicznej danej floty. W takich przypadkach limity powinny być obniżane stopniowo, aż do jak najszybszej eliminacji nadmiernych połowów.

Komisja Europejska uzyskuje rekomendacje naukowe od Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) oraz od Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECF). Zalecenia te mają na celu zapewnienie naukowych podstaw do ustalania limitów połowowych. W grudniu Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, składająca się z 28 ministrów odpowiedzialnych za rybołówstwo w państwach członkowskich, przystąpi do negocjacji i wyznaczenia limitów połowowych na rok 2015. Ministrowie mogą uzgodnić limity odmienne od tych przedstawionych w propozycji Komisji dla poszczególnych stad i wyznaczyć limity uwzględniające rekomendacje naukowców.

W odniesieniu do wód północno-wschodniego Atlantyku, KE proponuje 19 limitów zgodnych z doradztwem naukowców. Jednocześnie proponuje również kontynuację nadmiernych połowów wobec szeregu innych stad, w tych sześciu, co do których naukowcy zalecają całkowite wstrzymanie połowów. Kilka z nich to stada Morza Irlandzkiego. Należy do nich poważnie przetrzebione stado dorsza.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • bolek 05-11-2014, 13:02:
jedna z nielicznych decyzji UE którą popieram

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze