Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Limity połowowe w Morzu Bałtyckim ustalone

  • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
  • Data: 14-10-2014, 12:09

Ministrowie do spraw rybołówstwa UE zakończyli dziś negocjacje w sprawie limitów połowowych w Morzu Bałtyckim na 2015 rok. Rada Ministrów po raz kolejny zdecydowała się zignorować doradztwo naukowe przy ustalaniu kwot dla dorsza - informuje fundacja Ocena.

Fundacja ocenia, że ministrowie podważyli swoje własne ustalenia zawarte w zreformowanej Wspólnej Polityce Rybołówstwa (WPRyb), opóźniając odbudowę zasobów w zgodzie z zasadą maksymalnego podtrzymywalnego połowu zwaną inaczej MSY (największy połów możliwy do pozyskania długoterminowo z danego stada) do 2015 roku.

Morze Bałtyckie było pierwsze w kolejce przy ustalaniu kwot w oparciu o nowo zreformowaną WPRyb. Oceana jest zawiedziona faktem, że ministrowie nie zdecydowali się wziąć odpowiedzialności za własne ustalenia i opóźniają odbudowę zasobów do zrównoważonych poziomów. Prawidłowa implementacja WPRyb ma potencjał by radykalnie odbudować zasoby ryb nie tylko w Bałtyku, ale w całej Europie. Korzyści z tego płynące odczują rybacy, konsumenci oraz przyroda.

Naukowcy rekomendowali obniżenie limitów połowów dorszy w przyszłym roku z kilku powodów. Dla zachodniego stada bałtyckiego dorsza, zaproponowano obniżenie połowów o połowę, by umożliwić uzyskanie maksymalnej wydajności połowów zgodnie z zasadą MSY. Dla wschodniego stada, naukowcy zaproponowali cięcia kwot zgodnie z zasadą przezorności, dysponują bowiem zbyt małą ilością danych. Kondycja wschodniego stada dorsza uległa w ostatnich latach znacznemu pogorszeniu, drastycznie spadła liczba dużych osobników i masa poszczególnych ryb. Ministrowie obniżyli limity dla obu tych stad, niewystarczające jednak do osiągnięcia poziomów maksymalnego podtrzymywalnego połowu, opóźniając tym samym odbudowę bałtyckich zasobów.

- To smutne, że ministrowie po raz kolejny wybrali krótkoterminowe interesy gospodarcze i nie wywiązali się ze swoich zobowiązań, zwłaszcza że Morze Bałtyckie to pierwszy akwen, dla którego limity ustalono w oparciu o zreformowaną WPRyb. Pokazuje to, że decydenci zdolni są do ambitnych zobowiązań, lecz działań już niekoniecznie - komentuje Hanna Paulomäki, kierowniczka Projektu Bałtyckiego w fundacji Oceana.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH