Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Mniej pieniędzy z UE na rybołówstwo w latach 2014 - 2020

  • Autor: PAP
  • Data: 14-05-2014, 14:41
Mniej pieniędzy z UE na rybołówstwo w latach 2014 - 2020

Na lata 2014-2020 Polska w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego otrzyma mniej pieniędzy niż w latach 2007-2013 - poinformował wiceminister Kazimierz Plocke. Negocjacje Polski i KE w sprawie wysokości kwoty mają się zakończyć do 10 czerwca.

W połowie kwietnia Parlament Europejski zatwierdził Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020 w wysokości ok. 6,5 mld euro. Priorytetem ma być wspieranie rybaków prowadzących działalność na małą skalę, młodych rybaków i rodzin rybackich. Na realizację przedsięwzięć i inwestycji w zrównoważony rozwój rybołówstwa, akwakultury i obszarów rybackich przeznaczona ma być kwota w wys. ok. 4,34 mld euro w całej UE. Pozostałe środki finansowe przeznaczone mają być na realizację przedsięwzięć w ramach: kontroli i egzekwowania (580 mln euro), gromadzenia danych (520 mln euro), rekompensat dla regionów najbardziej oddalonych (192 mln euro ), dopłat do przechowywania (45 mln euro) i Zintegrowanej Polityki Morskiej (718 mln euro).

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Kazimierz Plocke podczas konferencji prasowej w środę w Gdańsku poinformował, że poszczególne państwa otrzymają kwoty w zależności od wielkości i znaczenia sektora w gospodarce narodowej. Jak wyjaśnił, "te kryteria nie są korzystne dla Polski dlatego, że brane pod uwagę będą: wielkość floty rybackiej, zatrudnienie i produkcja sektora".

"Polska realizując zasady wspólnej polityki rybackiej w poprzednim okresie programowania zezłomowała ponad 30 proc. swojej floty, co spowodowało mniejsze zatrudnienie i mniejszą produkcję" - dodał. "Dlatego spodziewamy się, że ta alokacja dla Polski będzie niższa niż w perspektywie 2007-2013, a na ten okres otrzymaliśmy prawie 1 mld euro (ok. 4,09 mld zł)" - powiedział.

Europoseł Jarosław Wałęsa, członek Komisji Rybołówstwa w Parlamencie Europejskim podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę, że w poprzedniej perspektywie finansowej Polska dostała więcej pieniędzy jako nowy członek UE. "Teraz sektor rybołówstwa w Polsce jest mniejszy niż ok. 7 lat temu i to wpłynie na zmniejszenie kwoty" - dodał.

Zaznaczył, że realnie na poszczególnego zatrudnionego w sektorze czy jednostkę połowową to nie powinny być niższe kwoty niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Uważa, że "realnych pieniędzy dla rybaków powinno być w zasadzie tyle samo".

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH