Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Mniej pieniędzy z UE na rybołówstwo w latach 2014 - 2020

  • Autor: PAP
  • Data: 14-05-2014, 14:41
Mniej pieniędzy z UE na rybołówstwo w latach 2014 - 2020

Na lata 2014-2020 Polska w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego otrzyma mniej pieniędzy niż w latach 2007-2013 - poinformował wiceminister Kazimierz Plocke. Negocjacje Polski i KE w sprawie wysokości kwoty mają się zakończyć do 10 czerwca.

W połowie kwietnia Parlament Europejski zatwierdził Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020 w wysokości ok. 6,5 mld euro. Priorytetem ma być wspieranie rybaków prowadzących działalność na małą skalę, młodych rybaków i rodzin rybackich. Na realizację przedsięwzięć i inwestycji w zrównoważony rozwój rybołówstwa, akwakultury i obszarów rybackich przeznaczona ma być kwota w wys. ok. 4,34 mld euro w całej UE. Pozostałe środki finansowe przeznaczone mają być na realizację przedsięwzięć w ramach: kontroli i egzekwowania (580 mln euro), gromadzenia danych (520 mln euro), rekompensat dla regionów najbardziej oddalonych (192 mln euro ), dopłat do przechowywania (45 mln euro) i Zintegrowanej Polityki Morskiej (718 mln euro).

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Kazimierz Plocke podczas konferencji prasowej w środę w Gdańsku poinformował, że poszczególne państwa otrzymają kwoty w zależności od wielkości i znaczenia sektora w gospodarce narodowej. Jak wyjaśnił, "te kryteria nie są korzystne dla Polski dlatego, że brane pod uwagę będą: wielkość floty rybackiej, zatrudnienie i produkcja sektora".

"Polska realizując zasady wspólnej polityki rybackiej w poprzednim okresie programowania zezłomowała ponad 30 proc. swojej floty, co spowodowało mniejsze zatrudnienie i mniejszą produkcję" - dodał. "Dlatego spodziewamy się, że ta alokacja dla Polski będzie niższa niż w perspektywie 2007-2013, a na ten okres otrzymaliśmy prawie 1 mld euro (ok. 4,09 mld zł)" - powiedział.

Europoseł Jarosław Wałęsa, członek Komisji Rybołówstwa w Parlamencie Europejskim podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę, że w poprzedniej perspektywie finansowej Polska dostała więcej pieniędzy jako nowy członek UE. "Teraz sektor rybołówstwa w Polsce jest mniejszy niż ok. 7 lat temu i to wpłynie na zmniejszenie kwoty" - dodał.

Zaznaczył, że realnie na poszczególnego zatrudnionego w sektorze czy jednostkę połowową to nie powinny być niższe kwoty niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Uważa, że "realnych pieniędzy dla rybaków powinno być w zasadzie tyle samo".

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH