Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Monika Siecińska-Jaworowska: Wywiad z prezesem firmy Suempol

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 14-10-2014, 11:11
Monika Siecińska-Jaworowska: Wywiad z prezesem firmy Suempol
Monika Siecińska-Jaworowska, prezes firmy Suempol/ fot. Żelazna Studio

O planach i priorytetach spółki, wynikach i perspektywach rozwoju rynku łososia wędzonego - mówi w rozmowie z serwisem www.portalspozywczy.pl Monika Siecińska-Jaworowska, prezes firmy Suempol. Pani prezes weźmie udział w debacie pt. "Made in Poland - Polska chce być globalnym graczem w produkcji żywności" podczas VII Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

Jakie plany akwizycyjne ma Suempol na najbliższe lata? Czy przejęcia to priorytetowy kierunek rozwoju Państwa firmy?

Monika Siecińska-Jaworowska, prezes firmy Suempol: Suempol stawia na rozwój poprzez akwizycje. Firma ma już na koncie kilka przejęć firm na rynku niemieckim i francuskim.

Akwizycje, które dotąd poczyniliśmy, są związane ze specyfiką naszego produktu. Na bazie przejętych spółek zamierzamy rozwijać i poszerzać gamę produktów, zwiększając swój udział na obecnych rynkach i pozyskując nowe.

Obecnie pracujemy nad akwizycją w Polsce, gdzie planujemy przejąć jedną z większych spółek z branży przetwórstwa rybnego. Jest to spółka mniejsza od naszej, jednak ma bardzo duży potencjał rozwoju. Nie wykluczamy kolejnych przejęć firm z segmentu szeroko pojętej branży spożywczej, ale wszystko zależy od wyników spółki.

Jakie są szacunki finansowe firmy Suempol ma na ten rok? Czy można oszacować w jaki sposób zapowiadane akwizycje wpłyną na wyniki firmy?

Na ten rok mamy dobrą prognozę, ponieważ ceny surowca są nam przychylne. Ale przyznam, że dwa ostatnie lata były trudne dla przetwórców, co potwierdziły też wyniki producentów łososia w Europie. Według szacunków ten rok zakończymy z przychodami na poziomie 1 mld zł a EBITDA wyniesie około 40 mln zł. Na razie trudno jest przewidzieć w jaki sposób akwizycje wpłyną na wyniki naszej firmy, lecz na pewno zwiększą sie przychody.

Jak rośnie polski rynek wędzonego łososia?

Wartość rynku wędzonego łososia w Polsce szacuje się a ok. 400 mln zł. Jest to sektor perspektywiczny, lecz bardzo wymagający. W tym roku liczymy, że jeśli ceny surowców będą na umiarkowanym poziomie, to spożycie w Polsce wzrośnie. Rynek w Polsce odbija się po cenie, kiedy cena surowca rośnie, popyt na łososia spada.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH