Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

MŚ: Proponowane opłaty za wodę są najniższe jakie mogą być, ale być muszą

  • www.farmer.pl
  • Autor: www.farmer.pl
  • Data: 23-06-2016, 09:47
MŚ: Proponowane opłaty za wodę są najniższe jakie mogą być, ale być muszą
fot. shutterstock.com

Ministerstwo Środowiska przewiduje, że po wprowadzeniu opłat w ramach nowego Prawa wodnego, cena kilograma ryb może wzrosnąć o 1,5 gr. Jak mówił w Sejmie wiceminister środowiska Mateusz Gajda, proponowane opłaty za wodę są „kompromisowe”, najniższe jakie mogą być – ale być muszą.

Posłowie Artur Dunin i Tomasz Kostuś z PO zadali w Sejmie pytanie do ministra środowiska w sprawie ustawy Prawo wodne, wprowadzającej opłaty za korzystanie z wody m.in. dla rolników i hodowców ryb.

Wiceminister środowiska Mateusz Gajda wyjaśnił, że wprowadzenie opłat za każdy pobór wody jest warunkiem niezbędnym do wykorzystania funduszy unijnych. KE nakazywała wielokrotnie wprowadzenie opłat tam, gdzie dotąd woda była bezpłatna. Szereg spotkań z hodowcami ryb doprowadził do uzgodnienia kompromisowych stawek – do 6 zł za ha stawu za rok (karpie), a za łososiowante 100 -125 za kwartał za pobór wód. Według obliczeń, z tego powodu o 1,5 grosza wzrośnie koszt kg ryb. Opłata jest symboliczna. Wprowadzenie opłat nie spowoduje wzrostu kosztów hodowli, który miałby stanowić przyczynę do jej zaprzestania.

Zasada zwrotu kosztów usług wodnych musi być wprowadzona – mówił wiceminister środowiska. Zasoby wodne w stawach nie są retencją dyspozycyjną – podkreślił. Opłata jest ryczałtowa, powinna być większa, nawet do kilkudziesięciu zł za ha, gdyby obejmowała wszystkie czynniki. Nie będzie jednak dokładnej analizy, proponowana opłata jest ryczałtowa, nie rzeczywista.

Proponowana opłata jest publiczno-prawna, nie przewiduje się odszkodowań po jej wprowadzeniu. Urządzeń pomiarowych na stawy rybne (inne niż łososiowate) nie będzie. Wszystkie pomiary będą prowadzone przez Wody Polskie. Wody nie możemy wykorzystywać rabunkowo, musimy wprowadzić pomiary – podsumował swoje wystąpienie wiceminister.

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • suweren 24-06-2016, 17:03:
Oczywiście - a skąd brać pieniądze na spełnienie nieuzasadnionych obietnic przedwyborcZych. Teraz suweren czeka na podatek od wdychanego powietrza.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze