Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Na Opolszczyźnie odłowiono ponad 700 ton karpia

  • Autor: PAP
  • Data: 16-12-2014, 18:32

Ponad 700 ton karpia odłowiły w tym roku dwa największe na Opolszczyźnie gospodarstwa rybackie: w Krogulnej i Niemodlinie. Najintensywniejsza sprzedaż przedświąteczna już się w nich zaczęła. Karp z Opolszczyzny trafia także m.in. na Śląsk.

Dyrektor Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych w Krogulnej Janusz Preuhs podał PAP, że w tym roku w kierowanej przez niego jednostce, mającej ok. 600 hektarów lustra wody w 55 zbiornikach, odłowiono ok. 350 ton karpia. "Właśnie wchodzimy w czas najintensywniejszej w roku sprzedaży tej ryby. Można powiedzieć, że od wtorku zaczął się wzmożony, świąteczny ruch" - powiedział Preuhs.

Zaznaczył, że rynek, na który trafiają ryby z Krogulnej, jest bardzo zróżnicowany - od małych i średnich sklepów, po duże markety spożywcze, do których trafia ok. 70 proc. produkcji z gospodarstwa. Karpie z Krogulnej trafiają zarówno na Opolszczyznę (ok. połowa rocznej produkcji), jak też do woj. śląskiego i dolnośląskiego.

Preuhs dodał, że część ryb sprzedawana jest także dla indywidualnych klientów w punkcie działającym w gospodarstwie. Cena kilograma ryby wynosi w nim 10 zł. "W ostatnich dwóch latach w naszym gospodarstwie odbyły się organizowane przez Lokalną Grupę Rybacką Opolszczyzna dwa święta karpia. Pozytywnie oceniamy promocyjny wymiar tego przedsięwzięcia; widzimy, że jest większe zainteresowanie nami i naszą produkcją" - dodał szef gospodarstwa w Krogulnej.

Przyznał jednocześnie, że ok. 95 proc. ogólnej produkcji karpia z kierowanej przez niego jednostki wciąż sprzedawana jest właśnie w grudniu.

Należące do Lasów Państwowych Gospodarstwo Rybackie Niemodlin prowadzi działalność na obszarze ponad 960 ha położonych na terenie Nadleśnictw Opole, Tułowice oraz Rudy Raciborskie. Jego dyrektor Marek Adamus poinformował, że w tym roku z niemodlińskich stawów odłowiono ok. 360-380 ton tej ryby przeznaczonych do sprzedaży.

Karp z Niemodlina trafia obecnie zarówno na stoły w woj. opolskim, śląskim i dolnośląskim, ale też na północ Polski, np. na Pomorze. Gospodarstwo ok. 70 proc. swojej produkcji sprzedaje do dużych sklepów. 90 proc. ogółu produkcji jednostki także sprzedawana jest w grudniu.

Niemodlińskie gospodarstwo rybackie prowadzi także detaliczną sprzedaż karpia - tak jak w Krogulnej, w cenie 10 zł za kilogram. "Był czas, że sprzedawaliśmy karpia po 13 złotych za kilogram - jeszcze np. dwa lata temu. Ale taki jest rynek, trzeba było podporządkować się jego prawom i obniżyć ceny" - dodał Adamus.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze