Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

2 mln zł na projekty związane z rozwojem rybactwa w woj. podlaskim

  • Autor: PAP
  • Data: 06-06-2014, 12:07

Mobilne centrum sprzedaży ryb, atrakcje turystyczne nad Kanałem Augustowskim i ochrona wód w parku krajobrazowym - to niektóre z projektów dofinansowanych przez Lokalną Grupę Rybacką w województwie podlaskim. LGR podzieliła na ten cel 2 mln zł.

Lokalna Grupa Rybacka "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie" działa na terenie trzech powiatów: augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego oraz gminy Rajgród z powiatu grajewskiego. Bierze udział w unijnym Programie Operacyjnym "Ryby" 2007-2013.

Jak poinformował PAP prezes LGR Cezary Cieślukowski, do konkursu wpłynęły 42 projekty, a dofinansowanie otrzyma niespełna połowa. Według Cieślukowskiego zainteresowanie funduszami było duże, chociaż pieniędzy było niewiele.

W ramach Programu Operacyjnego "Ryby" 2007-2013 LGR dzieliło fundusze po raz szósty i była to najniższa kwota na projekty. W sumie LGR rozdysponowało ok. 45 mln zł.

Unijne dotacje przeznaczone są m.in. na wykorzystanie nowych technologii w przetwórstwie i hodowli ryb, rekultywację zbiorników wodnych, projekty dotyczące turystyki wędkarskiej i agroturystyki, tworzenie nowych łowisk, a dla turystów - kąpielisk czy szlaków turystycznych.

Jak poinformował Cieślukowski, dofinansowanie otrzymała prywatna firma, która chce stworzyć mobilne centrum sprzedaży ryb. Centrum takie, wyposażone w lodówki, może być wykorzystywane do handlu na festynach i imprezach.

Nietypowym zadaniem, które otrzyma dofinansowanie jest projekt "Promocyjne ścieżki +Człapaczy+ jako narzędzie popularyzacji zasobów Sejneńszczyzny". Jak poinformował PAP przewodniczący stowarzyszenia "Ściana Wschodnia" Jerzy Nazaruk, projekt jest skierowany głównie do osób starszych i ma być popularyzowany poprzez uniwersytety trzeciego wieku. W jego ramach zostanie wytyczonych kilka ciekawych miejsc na Sejneńszczyźnie, które stworzą ścieżkę o długości od 5 do 7 km. Projekt ma służyć m.in. integracji społecznej.

Poza tym LGR dofinansuje projekt dotyczący ochrony jeziora Jeglówek w Suwalskim Parku Krajobrazowym, budowy plaży, placu zabaw i boisk nad jeziorem Necko przy Kanale Augustowskim.

W programie operacyjnym "Ryby" 2007-2013 bierze udział 11 regionów z całej Polski, do których trafi łącznie ok. 800 mln zł. LGR "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie" otrzymała na swoje zadania w okresie działania programu 53,4 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze