Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Niemal 6,5 miliarda euro na wsparcie unijnego sektora rybołówstwa

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 29-01-2014, 10:58

Wczoraj wieczorem Rada Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa oraz Parlament Europejski osiągnęli porozumienie w sprawie przyszłości Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMiR). EFMR udostępni blisko 6,5 miliarda euro w latach 2014 - 2020 na wsparcie unijnego sektora rybołówstwa i wspólnotowej polityki morskiej. Według Fundacji Nasza Ziemia, porozumienie ma zarówno mocne jak i słabe strony.

Fundusz będzie istotnym instrumentem wdrażania zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa, której celem jest m. in. zaprzestanie nadmiernych połowów i odbudowa europejskich zasobów ryb.

- Ostateczne porozumienie PE oraz Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa ma zarówno mocne jak i słabe strony. Pozytywnym wynikiem porozumienia jest m.in. przeznaczenie większej ilości środków na zbieranie danych, kontrolę oraz egzekwowanie przepisów Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Istotną zmianą jest także wzmocnienie zapisów umożliwiających wstrzymywanie środków dla indywidualnych operatorów lub państw członkowskich, które nie przestrzegają zasad Wspólnej Polityki Rybołówstwa - mówi Justyna Niewolewska z Fundacji Nasza Ziemia, koordynatorka koalicji OCEAN2012 w Polsce.

- Niestety, zawarte porozumienie dopuszcza także finansowanie wymiany silników, co może prowadzić do wzrostu mocy połowowych jednostek unijnej floty rybackiej. Co więcej nowy EFMiR przewiduje także subsydia na tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej. Tak wykorzystane środki finansowe nie będą przyczyniać się do walki z problemem przełowienia i osłabią pakiet reform Wspólnej Polityki Rybołówstwa - dodaje.

Teraz przyszłość europejskich zasobów morskich zależy od poszczególnych państw członkowskich. To one będą decydować o alokacji funduszy i to od ambicji z jaką podejdą do implementacji zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa zależeć będzie sukces walki z przełowieniem w UE i odbudowa zasobów - ocenia Justyna Niewolewska.

Przeczytaj także:

Gruntowna reforma unijnej polityki rybołówstwa

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH