Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Niepewna przyszłość sektora rybołówstwa

  • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
  • Data: 13-03-2015, 12:07
Niepewna przyszłość sektora rybołówstwa

Wyniki badań opublikowanych przez New Economics Foundation (NEF) ujawniają, że niewłaściwe zarządzanie europejskimi zasobami ryb i kwotami połowowymi oznacza utratę miejsc pracy i dochodów z tego sektora gospodarki. Jednocześnie, zdaniem analityków nowy podział unijnych kwot połowowych zapewniłby 824 mln euro zysków i 102 tysiące nowych miejsc pracy.

Nowy raport NEF ukazuje korzyści wynikające z odbudowy europejskich zasobów ryb w Bałtyku i w północnym Atlantyku oraz z redystrybucji kwot połowowych na rzecz flot stosujących przyjazne dla środowiska metody i oferujących więcej miejsc pracy.

Obecny system przydziału kwot bazuje na historycznych danych o połowach i jest korzystniejszy dla największych i najbardziej niszczących środowisko flot. System ten nie uwzględnia aspektów ekonomicznych, społecznych i ekologicznych prowadzonej działalności. Redystrybucja według alternatywnych kryteriów ekonomicznych i ekologicznych - takich jak tworzenie miejsc pracy i zużycie paliwa - w połączeniu ze zrównoważonym zarządzaniem rybołówstwem zapewniłaby wymierne korzyści ekonomiczne:

 

  • przekazanie wyższych kwot połowowych jednostkom generującym niższą emisję dwutlenku węgla na tonę wyładowanych ryb zapewniłoby 14 584 dodatkowych miejsc pracy i obniżyłoby emisję dwutlenku węgla o 624 tys. ton rocznie, w porównaniu z obecnie stosowanym systemem
  • przekazanie wyższych kwot jednostkom zapewniającym więcej miejsc pracy na tonę wyładowanych ryb dałoby 102 tys. dodatkowych miejsc pracy, w porównaniu z obecnie stosowanym systemem.

 

Przedstawiane dane uzyskano dzięki zastosowaniu nowego modelu o nazwie "Bio-ekonomiczny model europejskich flot" (Bio-Economic Model of European Fleets - BEMEF), nad opracowaniem którego NEF pracował przez ostatnie dwa lata wspólnie z naukowcami i instytucjami z całej Unii Europejskiej. Model posłużył do analizy 221 flot i 73 proc. wszystkich unijnych wyładunków, w tym 10 flot Polskich (67 proc. całego wyładunku polskiego rybołówstwa).

BEMEF jest pierwszym modelem służącym do oszacowania ekonomicznych skutków redystrybucji kwot połowowych według alternatywnych kryteriów (zatrudnienie, paliwo, zyski, nakład). W odróżnieniu od dotychczas stosowanej metody bazującej na historycznych danych o połowach.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • antyurzednik 01-04-2015, 16:01:
Zamiast ryb z zanieczyszczonego morza, moglibyśmy jeść ryby słodkowodne
z czystego Podkarpacia, wystarczyło by kilku takich Panów Miłków i byli byśmy
potęgą ryb słodkowodnych.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH