Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Niewielki spadek cen ryb

  • Autor: portalspozywczy.pl/IERiGŻ
  • Data: 26-10-2015, 09:49
Niewielki spadek cen ryb
Fot. Shutterstock

Z danych opublikowanych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że od stycznia do sierpnia bieżącego roku ceny detaliczne ryb i owoców morza obniżyły się średnio o 0,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2014.

Porównując sierpień 2015 do grudnia 2014 ceny wzrosły o 0,7 proc.Przykładowo za kilogram mrożonego morszczuka w grudniu ubiegłego roku trzeba było zapłacić 21,76 zł, podczas gdy w sierpniu 22,8 zł. Jednocześnie kilogram wędzonego pstrąga kosztował pod koniec 2014 roku 31,79 zł, natomiast w sierpniu już 32,46 zł.

W ujęciu śródrocznym spadki cen odnotowano przede wszystkim w grupie ryb świeżych i mrożonych, które okazały się tańsze o 2,7 proc., ryb i owoców morza suszonych, solonych i wędzonych, (2 proc.), a także pozostałych przetworów (1,8 proc.).

Drożały natomiast  ryby mrożone (o 3,9 proc.), a także świeże, chłodzone i mrożone owoce morza (od 0,8 do 1,8 proc.). 

Jak zaznaczają eksperci IERiGŻ, produkty rybne wyraźnie podrożały w stosunku do pozostałych grup żywności. W analizowanym okresie ceny detaliczne żywności i napojów bezalkoholowych okazały się niższe o 1,1 proc., mięsa i przetworów o 3,3 proc., a nabiału i jaj o 2,8 proc.

W świetle badań budżetów gospodarstw domowych obejmujących wielkość spożycia niektórych grup produktów rybnych, w pierwszym kwartale tego roku o 9 proc. zwiększyło się spożycie ryb wędzonych, suszonych i solonych. Natomiast w przypadku ryb mrożonych konsumpcja okazała się niższa o 8 proc. 

Wzrosły wydatki na zakup ryb i owoców morza, które wyniosły 8,77 zł /na osobę, to jest o 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2014. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze