Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Nowe miejsca pracy dzięki programowi Ryby

  • Autor: PAP
  • Data: 03-11-2015, 17:34
Nowe miejsca pracy dzięki programowi Ryby
fot.portalspożywczy.pl

Blisko 175 mln zł przeznaczono na Pomorzu Zachodnim z unijnego programu operacyjnego "Ryby" na ponad tysiąc projektów. Dzięki programowi powstało około 1200 nowych miejsc pracy.

Jak poinformowano PAP w Zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim, środki pochodziły z mijającej perspektywy 2007-13.

Dzięki nim m.in. wprowadzono system informacji pasażerskiej w Kołobrzegu, przebudowano oczyszczalnię ścieków w Malechowie, zbudowano wieżę widokową w ogrodach tematycznych "Hortulus" w Dobrzycy, oznakowano pomniki przyrody w Międzyzdrojach. Program przyczynił się także do powstawania ponad 1200 nowych miejsc pracy, głównie z turystyce, usługach i handlu - informuje urząd.

Z pieniędzy korzystali m.in. za pośrednictwem siedmiu lokalnych grup rybackich przedstawiciele sektora rybackiego - prywatni przedsiębiorcy, stowarzyszenia, samorządy.

Współwłaściciel Gospodarstwo Rybackiego "Zielenica"Łukasz Skowroński w rozmowie z PAP przekonuje, że bez wsparcia programu w regionie branża rybna by upadła. "Pieniądze z tego programu to nie tylko rozwój poszczególnych przedsiębiorstw, takich jak nasze, ale także rozwój regionu. Przecież zatrudniamy ludzi, kupujemy sprzęt produkowany w Polsce" - podkreśla.

Skowroński przewiduje, że tzw. akwakultura będzie w najbliższych latach jedną z najbardziej rozwijających się branży w rolnictwie. "To już nie tylko karpie na Boże Narodzenie, ale ryby na każdy dzień" - dodaje. Jak mówi, jego firma ma podpisane kontrakty na dostawy ryb z wielkopowierzchniowymi sklepami.

Zbigniew Gruszczyński ze Stowarzyszenia "Sieja", które skupia około stu członków, mówi, że z programu skorzystali przedsiębiorcy, samorządy, turyści, mieszkańcy regionu. Jedni zbudowali wędzarnie, inni kupili sprzęt rybacki, samorządy zagospodarowały plaże, powstała np. szkółka piłkarka - wylicza. Pieniądze z programu przyniosły wiele wymiernych korzyści - podkreśla.

Aleksandra Duda z Gospodarstwa Rybackiego "Złocieniec" jest zdania, że wsparcie unijne to szansa na rozwój przedsiębiorczości około-rybackiej i turystyki. "Dzięki nim otworzyliśmy w tyn roku smażalnię i wędzarnię, przygotowaliśmy pokoje gościnne. Za wcześnie, by mówić o efektach finansowych inwestycji, ale z pewnością bez tego finansowego zastrzyku nie bylibyśmy w stanie się rozwijać. Myślę, że już przyszły rok przyniesie konkretne efekty" - dodaje.

W perspektywie finansowej 2014-2020 PO Ryby zastąpi Program Operacyjny Rybactwo i Morze 2014-2020 finansowany z Europejskiego Funduszu Morskiego.

Polska z tego Funduszu otrzyma ponad 531 mln euro, co wraz z wkładem z budżetu krajowego w kwocie ok. 179 mln euro pozwoli na przeznaczenie ok. 710 mln euro na realizację PO Ryby na lata 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze