Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Nowela ustawy o organizacji rynku rybnego ponownie w komisji

  • Autor: PAP
  • Data: 08-07-2015, 21:35
Nowela ustawy o organizacji rynku rybnego ponownie w komisji
Nowelizacja ustawy o organizacji rynku rybnego wróciła do sejmowej komisji rolnictwa. Fot. Shutterstock

Komisja rolnictwa i rozwoju wsi zajmie się ponownie nowelizacją ustawy o organizacji rynku rybnego. W trakcie drugiego czytania posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili zastrzeżenia dotyczące handlu rybami wymagającymi wzmożonej ochrony - informuje PAP.

Poseł Krzysztof Jurgiel (PiS) zwracał uwagę, że w projekcie ustawy zapisy o pierwszej sprzedaży gatunków ryb, których zasoby wymagają wzmożonej ochrony bądź wzmożonego nadzoru, są sprzeczne z przepisami antymonopolowymi i dają przywileje wąskiej grupie rybaków, zrzeszonych w organizacjach producentów. Według niego są one także sprzeczne z przepisami o swobodzie gospodarczej.

Ograniczenia sprzedaży dorsza ponadto - jak podkreślił - wydłużają drogę tej ryby do konsumenta, a dodatkowo podwyższają jej cenę.

Prawo i Sprawiedliwość oświadczyło, że wstrzyma się od głosowania, jeśli zgłoszona przezeń poprawka nie zostanie wzięta pod uwagę.

Poseł Beata Rusinowska (PO) zapowiedziała, że poprawki zgłoszone przez PiS zostaną rozpatrzone na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Zastrzeżenia zgłaszał też klub parlamentarny Zjednoczonej Prawicy. Pozostałe partie opowiedziały się za projektem.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego ma m.in. ustanowić mechanizm interwencji na rynku rybnym, co ma przyczynić się do zwiększenia jego stabilności oraz wzrostu rentowności. Zmiany w ustawie, zdaniem autorów, głównie służą dostosowaniu polskich przepisów do prawodawstwa Unii Europejskiej, odnoszącego się do wspólnej polityki rybołówstwa oraz wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury. Odnoszą się także do unijnego rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom.

W projekcie zaproponowano nowe zasady wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa pochodzących z państw trzecich. To także ma pozwolić skuteczniej eliminować produkty pochodzące z połowów prowadzonych bezprawnie.

Przygotowując projekt MRiRW wskazywało na konieczność zapewnienia wykonalności przepisów nowych rozporządzeń Unii Europejskiej, wprowadzonych w związku z reformą Wspólnej Polityki Rybołówstwa i organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury.

Wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb) ustanawia zasady zarządzania europejskimi flotami rybackimi i ochrony zasobów rybnych. Ma zapewniać rybakom wszystkich państw UE równy dostęp do wód i łowisk, i umożliwiać pracę w warunkach uczciwej konkurencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH