Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Nowelizacja ustawy Prawo wodne może uderzyć w rybaków i hodowle

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 10-07-2014, 13:03
Nowelizacja ustawy Prawo wodne może uderzyć w rybaków i hodowle
(fot. PTWP)

Ramowa Dyrektywa Wodna nr 2000/60/WE z 23 października 2000 r. nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek wprowadzenia opłat tytułem zwrotu kosztów za tzw. usługi wodne, w rozumieniu korzystania z wód dla celów gospodarczych.

W maju br. Komitet ds. Europejskich Rady Ministrów przyjął założenia do nowelizacji ustawy Prawo wodne. Minister środowiska rekomendował w nim m.in. zniesienie dotychczasowego zwolnienia z opłat za pobór wody dla hodowli ryb. Przy czym w rekomendacji przyznano, że w tym względzie nie uwzględniono stanowiska Ministerstwa Rolnictwa Rozwoju Wsi, a o konsultacjach społecznych w tym zakresie nie wspomina się.

Jak uważa Zbigniew Szczepański, prezes Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp", minister środowiska w swoich rekomendacjach przeoczył jednak zasadnicza kwestię. - Otóż treść artykułu 9 cytowanej dyrektywy, na który to zawsze powołuje się Ministerstwo Środowiska, mówi jednoznacznie, że zwrot kosztów za usługi wodne musi uwzględniać analizę ekonomiczną nawiązując do zasady "zanieczyszczający płaci". Otóż Ministerstwo Środowiska w przypadku gospodarki rybackiej nie dokonało niezbędnej analizy uwzględniającej wspomnianą zasadę, co jest niedopuszczalne przez dyrektywę - mówi Szczepański.

Jak dodaje, rybacy są przekonani, że ministerstwo miało ważny powód, by analizy zaniechać. - Gospodarstwa rybackie poprawiają, a nie obniżają jakość środowiska wodnego, a także spełniają wiele strategicznych ról dla gospodarki i społeczeństwa, jak retencja wód i funkcje przeciwpowodziowe na 70 tys. hektarów stawów rybnych, lokalny mikroklimat, rekreacja.

Szczepański tłumaczy, że w czasie, gdy polski minister środowiska proponuje "opodatkowanie" rybaków, Niemcy weszli w spór z Komisją Europejską w kwestii wyłączenia niektórych dziedzin gospodarki, w tym akwakultury z obowiązku świadczenia opłat za pobór wody. Stanowisko Niemiec popierają Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia, Austria, Dania i Węgry. - Te ostatnie, tak jak gorliwie kilka lat temu opodatkowały swoich rybaków realizując bezkrytycznie literę RDW, tak teraz bardzo energicznie wycofują się z tej idei, która spowodowała upadek niektórych gałęzi gospodarki - mówi prezes "Pana Karpia".

Obecnie związek zawodowy rybaków zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów o poparcie stanowiska Niemiec w ww. sporze z Komisją Europejską. Rybacy domagają się jasnego stanowiska premiera w sprawie tego, czy w związku z wprowadzeniem w życie dyrektywy unijnej planowane jest dalsze pozostawienie zwolnienia z opłat za pobór wody na stawy w celu chowu i hodowli ryb.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Ryszard Zawadzki 25-03-2016, 18:35:
Świętokrzyskie Stowarzyszenie Producentów Ryb Żywionych Metodą Tradycyjną wystąpiło do Komisij Europejskiej do Komisarza ds.Rolnictwa Dacian Ciolos w dniu 2014.09.09 z pismem przeciwko propozycji opodatkowania gospodarstw rybackich w Polsce opłatą za wodę, którą napełniamy stawy.W piśmie tym podano dane statystyczne zasobów słodkiej wody w Polsce. Polska jest na ostatnim miejscu w Europie pod względem zasobów słodkiej wody. Wprowadzenie tego podatku spowodowało by upadek wielu gospodarstw rybackich. Komisarz Ciolos odpowiedział 13.10.2014r. pismem, które jest zamieszczone na stronie www.karpswietokrzyski.pl. Pismo to z odpowiedzią z Brukseli zostanie niezwłocznie przesłane Ministrowi Ochrony Środowiska prof.Janowi Szyszko.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH