REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Nowelizacja ustawy Prawo wodne może uderzyć w rybaków i hodowle

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 10-07-2014, 13:03
Nowelizacja ustawy Prawo wodne może uderzyć w rybaków i hodowle
(fot. PTWP)

Ramowa Dyrektywa Wodna nr 2000/60/WE z 23 października 2000 r. nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek wprowadzenia opłat tytułem zwrotu kosztów za tzw. usługi wodne, w rozumieniu korzystania z wód dla celów gospodarczych.

REKLAMA

W maju br. Komitet ds. Europejskich Rady Ministrów przyjął założenia do nowelizacji ustawy Prawo wodne. Minister środowiska rekomendował w nim m.in. zniesienie dotychczasowego zwolnienia z opłat za pobór wody dla hodowli ryb. Przy czym w rekomendacji przyznano, że w tym względzie nie uwzględniono stanowiska Ministerstwa Rolnictwa Rozwoju Wsi, a o konsultacjach społecznych w tym zakresie nie wspomina się.

Jak uważa Zbigniew Szczepański, prezes Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp", minister środowiska w swoich rekomendacjach przeoczył jednak zasadnicza kwestię. - Otóż treść artykułu 9 cytowanej dyrektywy, na który to zawsze powołuje się Ministerstwo Środowiska, mówi jednoznacznie, że zwrot kosztów za usługi wodne musi uwzględniać analizę ekonomiczną nawiązując do zasady "zanieczyszczający płaci". Otóż Ministerstwo Środowiska w przypadku gospodarki rybackiej nie dokonało niezbędnej analizy uwzględniającej wspomnianą zasadę, co jest niedopuszczalne przez dyrektywę - mówi Szczepański.

Jak dodaje, rybacy są przekonani, że ministerstwo miało ważny powód, by analizy zaniechać. - Gospodarstwa rybackie poprawiają, a nie obniżają jakość środowiska wodnego, a także spełniają wiele strategicznych ról dla gospodarki i społeczeństwa, jak retencja wód i funkcje przeciwpowodziowe na 70 tys. hektarów stawów rybnych, lokalny mikroklimat, rekreacja.

Szczepański tłumaczy, że w czasie, gdy polski minister środowiska proponuje "opodatkowanie" rybaków, Niemcy weszli w spór z Komisją Europejską w kwestii wyłączenia niektórych dziedzin gospodarki, w tym akwakultury z obowiązku świadczenia opłat za pobór wody. Stanowisko Niemiec popierają Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia, Austria, Dania i Węgry. - Te ostatnie, tak jak gorliwie kilka lat temu opodatkowały swoich rybaków realizując bezkrytycznie literę RDW, tak teraz bardzo energicznie wycofują się z tej idei, która spowodowała upadek niektórych gałęzi gospodarki - mówi prezes "Pana Karpia".

Obecnie związek zawodowy rybaków zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów o poparcie stanowiska Niemiec w ww. sporze z Komisją Europejską. Rybacy domagają się jasnego stanowiska premiera w sprawie tego, czy w związku z wprowadzeniem w życie dyrektywy unijnej planowane jest dalsze pozostawienie zwolnienia z opłat za pobór wody na stawy w celu chowu i hodowli ryb.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Ryszard Zawadzki 25-03-2016, 18:35:
Świętokrzyskie Stowarzyszenie Producentów Ryb Żywionych Metodą Tradycyjną wystąpiło do Komisij Europejskiej do Komisarza ds.Rolnictwa Dacian Ciolos w dniu 2014.09.09 z pismem przeciwko propozycji opodatkowania gospodarstw rybackich w Polsce opłatą za wodę, którą napełniamy stawy.W piśmie tym podano dane statystyczne zasobów słodkiej wody w Polsce. Polska jest na ostatnim miejscu w Europie pod względem zasobów słodkiej wody. Wprowadzenie tego podatku spowodowało by upadek wielu gospodarstw rybackich. Komisarz Ciolos odpowiedział 13.10.2014r. pismem, które jest zamieszczone na stronie www.karpswietokrzyski.pl. Pismo to z odpowiedzią z Brukseli zostanie niezwłocznie przesłane Ministrowi Ochrony Środowiska prof.Janowi Szyszko.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

REKLAMA
REKLAMA
PARTNERZY SERWISU
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH