Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Parlament Europejski zatwierdził plan zarządzania zasobami ryb na Bałtyku

  • Autor: PAP
  • Data: 23-06-2016, 15:18
Parlament Europejski zatwierdził plan zarządzania zasobami ryb na Bałtyku
fot. shutterstock

Parlament Europejski zatwierdził 23 czerwca wieloletni plan zarządzania rybołówstwem na Bałtyku. Dzięki niemu ma się poprawić sytuacja z ławicami śledzi, dorszy i szprotów, z których poławiają polscy rybacy.

To pierwszy plan w ramach nowej unijnej polityki rybołówstwa, który bierze pod uwagę interakcje między gatunkami. Do tej pory, aby chronić ławice przed nadmiernym poławianiem, co mogło doprowadzić do ich wyginięcia, UE zarządzała pojedynczymi gatunkami.

Takie podejście nie brało jednak pod uwagę, że dorsze polują na śledzie i szproty, a te drugie żywią się ikrą dorsza. W praktyce oznacza to, że wielkość ławic dorszy wpływa na wielkość ławic śledzi i szprotów i odwrotnie. Nowe prawo - jak podkreślił PE - ma zapewnić zbilansowaną i zrównoważona eksploatację zasobów oraz zapewnić stabilne możliwości połowów oraz utrzymanie dla rybaków.

"Po miesiącach trudnych negocjacji z Radą i Komisją Europejską, mamy plan który respektuje i wzmacnia założenia rozporządzeń bazowych. Plan ten zapewni, że działalność rybacka na Bałtyku będzie prowadzona w sposób zrównoważony, rozsądny oraz opłacalny gospodarczo, w sposób, który nie będzie nadwyrężał środowiska naturalnego" - powiedział cytowany w komunikacie PE Jarosław Wałęsa (PO), który odpowiadał za przygotowanie sprawozdania w tej sprawie.

Dorsz, śledź i szprot są gatunkami intensywnie poławianymi w Morzu Bałtyckim. Opinia naukowa wydana przez Międzynarodową Radę Badań Morza wskazuje, że obecne wskaźniki eksploatacji w przypadku niektórych z tych stad nie są zgodne z dążeniem do osiągnięcia maksymalnego podtrzymywalnego połowu. Plan zarządzania ławicami dorszy w Morzu Bałtyckim jest stosowany od 2007 roku, ale ławice śledzi i szprotów nie były nim jeszcze objęte.

Podstawową zasadą nowego planu zarządzania biorącego pod uwagę zależności międzygatunkowe jest ustanowienie przedziałów, zgodnie z którymi Rada może ustalić limity połowowe i kwoty połowów. "Powinny być one ustawione w sposób, który zapewni zrównoważone korzystanie z zasobów oraz zapewni wystarczającą elastyczność, w celu progresywnego rozwiązywania problemów, które mogą pojawić się w sektorze rybołówstwa w kolejnych latach" - zaznaczył PE.

Zarządzanie ma się opierać na najbardziej aktualnych danych dostarczanych przez naukowców w sprawie stanu zasobów rybnych, interakcji pomiędzy gatunkami, a także wszelkich innych aspektów związanych z ekosystemem i rybołówstwem.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • szprot 23-06-2016, 21:39:
Niech jeszcze kilka rurociągów z Rosji do Niemiec na dnie Bałtyku pobudują, to dorszy z pewnością przybędzie i od razu wielkie będą jak rekiny.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH