Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

PE nie zagwarantował pełnej ochrony głębin morskich

  • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
  • Data: 10-12-2013, 15:05

Parlament Europejski głosował dzisiaj za przyjęciem szeregu działań mających zapewnić ochronę głębin morskich północno-wschodniego Atlantyku, ale nie zdołał uzgodnić wycofania najbardziej niszczycielskich praktyk połowowych – trałowania dennego i dennych sieci skrzelowych.

Przeciągające się pierwsze czytanie w Parlamencie Europejskim, któremu towarzyszyła agresywna kampania przemysłu głębinowych połowów, zakończyło się dzisiaj częściowym zwycięstwem zwolenników ochrony przyrody. Chociaż nie udała się próba stopniowej eliminacji stosowania włoków dennych to, zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym w listopadzie przez Komisję Rybołówstwa, parlament przyjął pewne działania, które pomogą w ochronie głębinowych gatunków i ekosystemów, takie jak korale, gąbki i podwodne góry. Bardzo małą przewagą głosów [stosunkiem 342 do 326] odrzucono jednak propozycję wycofywania stosowania trałowania dennego i dennych sieci skrzelowych, wystosowaną przez Komisję Europejskę i popartą przez parlamentarną Komisję Ochrony Środowiska, ale odrzuconą przez Komisję Rybołówstwa PE.

- To smutny dzień dla głębin morskich - powiedział Matthew Gianni, doradca ds. polityki Koalicji na rzecz Ochrony głębin morskich (Deep Sea Conservation Coalition) i Pew Charitable Trusts. - Parlament Europejski był bardzo blisko, jednak ostatecznie nie zdobył się na decyzję o wycofaniu głębinowych trałów dennych, czyli jednej z najbardziej niszczycielskich praktyk połowowych. Na szczęście wiele z działań przyjętych w dzisiejszym głosowaniu pozwoli, pod warunkiem ich skutecznego wdrożenia, na ograniczenie niszczenia tych wrażliwych ekosystemów - dodał.

Propozycja przyjęta przez parlament zawiera wymóg wzmocnienia naukowych podstaw wyznaczania kwot połowowych na głębinowe gatunki i ograniczenia przyłowów. Przyjęto również działania na rzecz ochrony wrażliwych głębokomorskich ekosystemów, poprzez wymóg przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w głębokomorskich łowiskach i zakaz dennych połowów w rejonie występowania lub prawdopodobnego występowania wrażliwych ekosystemów.

Ostateczny tekst wymaga uzgodnienia przez Unię Europejską i Radę Ministrów Rybołówstwa, które muszą przystąpić do formalnej oceny propozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze