Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Pew wezwał do ograniczenia nadmiernych połowów ryb

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 26-06-2014, 13:17
Pew wezwał do ograniczenia nadmiernych połowów ryb

Komisja Europejska opublikowała dziś swój coroczny komunikat w sprawie uprawnień połowowych na 2015 r., będący przewodnikiem po stanie zasobów rybnych w Unii Europejskiej. Komunikat wskazuje na zaangażowanie Komisji w sprawne wdrożenie zreformowanej wspólnej polityki rybołówstwa, która wymaga eliminacji nadmiernych połowów w UE do 2015 r. tam, gdzie to możliwe, a najpóźniej do roku 2020.

Zgodnie z komunikatem, w rejonie Atlantyku północno-wschodniego i wodach przylegających, liczba przełowionych stad ryb wzrosła z 39 do 41 procent. W 2013 r. na 41 poddanych ocenie stad ryb, 16 było przełowionych; liczba ta wzrosła do 19 na 46 w 2014 r. Komunikat wskazuje również, że poza wzrostem liczby przełowionych stad, wzrósł także wskaźnik nadmiernych połowów. W 2012 r. ministrowie ds. rybołówstwa ustalili limity połowowe średnio o 11 procent powyżej wartości sugerowanej w opiniach naukowców; w 2014 r. średnie limity były już znacząco wyższe i przekroczyły o 35 procent poziom rekomendowany przez naukowców.

W odpowiedzi na komunikat, Uta Bellion, dyrektor europejskiego programu morskiego Pew Charitable Trusts, wydała następujące oświadczenie: "Na przestrzeni ostatnich dwóch lat ministrowie rybołówstwa uczestniczyli w procesie reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa w celu eliminacji nadmiernych połowów w UE, ustalając jednocześnie limity połowowe na poziomie znacznie wyższym od sugerowanego w opiniach naukowych. Dzisiejszy komunikat Komisji jest sygnałem dla wszystkich obywateli UE do wywarcia nacisku na decydentów, aby ci wykazali się taką samą ambicją we wdrażaniu wspólnej polityki rybołówstwa, jaką prezentowali podczas jej reformowania".

Aby odwrócić trend nadmiernych połowów w UE oraz zapewnić zrównoważoną politykę rybołówstwa UE, Komisja Europejska oraz Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa muszą ustalić limity połowowe zgodnie z opiniami naukowymi, tak aby zasoby ryb mogły zostać odbudowane powyżej poziomów odpowiadających tzw. MSY - maksymalnemu zrównoważonemu odłowowi; uzgodnić, że opóźnienie w zlikwidowaniu przełowienia do 2015 r. dopuszczalne może być jedynie w przypadku udokumentowanych, poważnych trudności społecznych i gospodarczych dla danej floty - z wymogiem przedstawienia wyraźnych planów eliminowania nadmiernych połowów danych stad ryb w najkrótszym możliwym terminie po 2015 r. Oprócz tego powinni zapewnić, aby ewentualne zwiększenie kwot połowowych po wprowadzeniu zakazu odrzutów - obowiązku wyładunku całego połowu - wymagało udokumentowania ze strony Międzynarodowej Rady Badań Morza i aby miało ograniczony zakres.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH