Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Pierwszy kwartał dobry dla Seko. Rosną przychody i zysk

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 06-05-2016, 13:40
Pierwszy kwartał dobry dla Seko. Rosną przychody i zysk
Kazimierz Kustra, prezes Seko. Fot. Seko

Seko może zaliczyć pierwszy kwartał bieżącego roku do udanych. Rybna spółka zwiększyła przychody oraz zysk.

Przychody spółki kierowanej przez Kazimierza Kustrę zwiększyły się z 35,2 do 36,5 mln zł, co oznacza wzrost o 3,8 proc. Przychody ze sprzedaży produktów wzrosły o 5,1 proc. i wyniosły 33,5 mln zł, zaś przychody ze sprzedaży towarów i materiałów były niższe o 9,2 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2015 roku i ukształtowały się na poziomie 3 mln zł.

- Wzrost przychodów ze sprzedaży w I kwartale 2016 r. w porównaniu z analogicznym okresem
ubiegłego roku, wynikał przede wszystkim ze zmian cenników dla głównych klientów, które miały
miejsce w ostatnim kwartale ubiegłego roku, a także w omawianym okresie oraz z intensywnych
działań działu handlowego na przestrzeni całego I kwartału - napisano w raporcie kwartalnym. 

Zysk z działalności operacyjnej wyniósł niemal 2 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie roku poprzedniego był on blisko 300 tys. zł niższy i wynosił 1,7 mln zł. Stanowi to wzrost o 14,7 proc. 

Spółka osiągnęła zysk brutto w wysokości 1,95 mln zł. W pierwszym kwartale roku 2015 wyniósł on 1,94 mln zł . Zysk netto był porównywalny do ubiegłorocznego i wyniósł 1,57 mln zł (1,55 mln zł przed rokiem, wzrost o 1,8 proc.).

Wskaźnik rentowności netto w I kwartale 2016 r. osiągnął wartość 4,3 proc., podczas gdy w I kwartale 2015 r. roku wyniósł 4,4 proc., zaś w całym 2015 r. - 3,6 proc.

- Do głównych czynników, które miały wpływ na osiągnięte wyniki finansowe (...) można zaliczyć: podwyżki cen produktów Spółki wprowadzone w ostatnim kwartale ubiegłego roku oraz w omawianym okresie, intensywne działania handlowe prowadzone przez pion handlowy, ścisłą kontrolę kosztów produkcji, które w analizowanym okresie zwiększały się w tempie wolniejszym niż przychody ze sprzedaży, ciągły wzrost cen głównego surowca, którym są ryby świeże i mrożone, a także wysoki kurs EUR/PLN (...) Wysoki kurs euro miał niekorzystny wpływ na koszty produkcji, ponieważ większość ryb świeżych i mrożonych jest importowana, a transakcje zakupowe są rozliczane w tej walucie. Rosnący poziom przychodów ze sprzedaży eksportowej nie zrekompensował tego niekorzystnego zjawiska - napisano w raporcie. 

Seko zajmuje się przede wszystkim produkcją marynat rybnych, wyrobów rybnych na bazie śledzia solonego, sałatek i past rybnych, ryb smażonych w zalewach octowych i pomidorowych oraz innych rybnych wyrobów garmażeryjnych. Od roku 2007 jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

SEKSeko SA

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH